Bu Yaş Grubu Tehlike Altında..
23 okunma

Bu Yaş Grubu Tehlike Altında..

ABONE OL
29.05.2022 22:32
Bu Yaş Grubu Tehlike Altında..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maymun çiçeği hastalığı dünyada giderek yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrularken Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak, “Dünya çapında 42 yaşın altındaki popülasyon, çiçek hastalığı aşılama programlarının uygulamasının sonlandırılması nedeniyle enfeksiyona açık durumdadır” diye konuştu.

Dünyada koronavirüsün ardından maymun çiçeği hastalığı paniği yaşanıyor. Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği hastalığı Meksika’da da görüldü. Şimdiye kadar 80 maymun çiçeği vakasını doğrulayan DSÖ, 50 vakayı ise araştırıyor. Kongo ve Batı Afrika türü bulunan hastalıkla ilgili Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nafiz Koçak’tan önemli açıklamalar geldi. Doç. Dr. Koçak, “Dünya çapında 42 yaşın altındaki popülasyon, çiçek hastalığı aşılama programlarının uygulamasının sonlandırılması nedeniyle enfeksiyona açık durumdadır” diye konuştu.

“BU VİRÜSTEN DE KORUNMAK İSTİYOLARSA MASKE TAKSINLAR”

Maymun çiçeğinden korunmak isteyenlere önerilerde bulunan Doç. Dr. Koçak, “Şu an bulunan virüsün yüzde kaç ölümcül olduğu bilinmiyor. Ancak koronavirüsten nasıl korunduysak yine aynı tedbirleri alsınlar. Bu virüsten de korunmak istiyorlarsa maske taksınlar” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r