Site Rengi

DOLAR 6,7739
EURO 7,6690
ALTIN 372,19
BIST 109.892
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 31°C
Az Bulutlu

Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü mesajları…

Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü mesajları…
17.03.2016
1.222
A+
A-

Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü mesajları…

Vali Hüseyin Avni Coş başta olmak üzere üst düzey bürokratlar, siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle mesaj yayımladı

Vali Hüseyin Avni Coş’ un 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü Mesajı

101. yıl dönümünü iftiharla kutladığımız, Çanakkale Zaferi, Milletimizin birlik ve beraberlik içinde, vatan millet sevgisiyle yazdığı bir kahramanlık destanıdır. Aziz Milletimizin yüzbinlerce şehit vererek elde ettiği zaferin sembolü olan 18 Mart tarihi, Vatan topraklarını koruma ve savunma, bu uğurda çekinmeden canlarını ortaya koyan şehitlerimizi anma adına çok önemli bir gündür.

Bu büyük zafer, tarihten silinmek istenen bir Milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu göstermesi açısından da insanlık tarihi içinde çok özel bir yere sahiptir. Vatan topraklarının dört bir yanından gelerek, Çanakkale’de, işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlar; bizim bugün Millet olarak sahip olduğumuz birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temellere dayandığını bütün dünyaya en gür sesle ilan etmiştir.

Milletimiz, büyük bir fedakârlık timsali olan ve gönüllerde ölümsüzleşen Şehitlerini hiçbir zaman unutmayacak ve onların emaneti olan bu vatanı, milli ve manevi değerlerimizi Dünya durdukça koruyacak; bu Cumhuriyeti Dünya devletleri arasında hak ettiği yere taşımak için her geçen gün daha da artan azim, şuur ve inançla mücadeleye devam edecektir.

Zaferin 101. Yılında, Çanakkale’de yatan yüzbinlerce şehidimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve hayırla yad ederken, onlara şükran borcumuzu ödemenin yolunun Vatanımıza, Bayrağımıza, birlik ve beraberliğimize kararlı bir şekilde sahip çıkmaya devam etmekten geçtiğini de hatırlatmayı bir görev addediyorum.

Bizler, şehitlerimizden miras kalan bu mukaddes emaneti asla yere düşürmeyecek, daha yukarılara taşıyacağız. Öyle inanıyorum ki; bizi Millet yapan yüksek değerlerimize sıkı sıkıya bağlı kaldıkça birlik ve beraberliğimizi güçlendirdikçe Ülkemiz hak ettiği yere daha çabuk ulaşacaktır.

Bu duygularla, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bize yurt olmasını, yurt olarak kalmasını sağlayan tüm Türk Büyüklerini, Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden fedakâr Gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Onların destansı kahramanlıklarının, eşsiz fedakârlıklarının tüm gençlerimize örnek olmasını diliyoruz. Ruhları şad olsun. Milletimiz ebediyen var olsun.

———————-

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın mesajı: 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çanakkale Zaferi’nin bir milletin gerektiğinde neleri başarabileceğinin dünya üzerindeki en somut örneğini oluşturduğunu belirterek, “Çanakkale Zaferi, hem kahramanlığın hem de birliğin sembolüdür” dedi.
Bayraktar, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vatan topraklarını korurken can veren 250 bini aşkın şehidin, neye mal olursa olsun, Çanakkale’nin asla geçilmezliğini bütün dünyaya gösterdiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:
“Kahramanlık adına yazılan en büyük destanlardan biri olan Çanakkale, aynı zamanda bir milletin gösterebileceği en büyük dayanışmadır. Çanakkale kardeşlik, Çanakkale milli birlik ve beraberlik şuurudur. Çanakkale, vatan söz konusu olduğunda bu milletin topyekûn ‘bir’ olarak neler yapabileceğinin en güzel örneğidir. Bu bakımdan Çanakkale Zaferi, hem kahramanlığın hem de birliğin sembolüdür.”

-Çanakkale, bu milletin rehberi ve güvencesidir-

Çanakkale’de şehit düşen ecdadımızın, vatan için hiçbir zorluk ve yokluk gözetmeden neleri gerçekleştirebileceğini ortaya koyduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
“Ecdadımızın ‘Çanakkale geçilmez’ kararlılığı, bugün de bu milletin, gerektiğinde, bu aziz vatan için yapabileceklerinin rehberi ve güvencesidir.
Bugün bu güzel ülkede, şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklarda yaşıyorsak bunu Çanakkale başta, kanları pahasına vatanı koruyan kahramanlarımıza borçluyuz. Bu hususu asla unutmamalı ve millet olarak hep bu idrak içinde olmalıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de savaşan kahramanlarımız, bütün şehit ve gazilerimiz, kalplerimizin en müstesna köşesinde sonsuza kadar yaşayacaklar.
Bu düşüncelerle, bu toprakları vatan yapmak uğruna, gerektiğinde gözünü kırpmadan canını feda ederek Hakk’a yürüyen bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

———————-

Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer’in açıklaması: 
Tarihimizdeki her savaşın ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat herkes tarafından kabul edildiği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan bir savaş özelliği göstermiştir.

Çanakkale Zaferi, maneviyatın maddiyatı yendiği haklı bir savaş olma özelliği ile dünya tarihinde de büyük etkilere neden olmuş, ülkelerin bağımsızlık düşüncesine örnek aldıkları bir destandır. Çanakkale Zaferi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi ‘Türk milletinin kaderini değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişime uğramasına da büyük etkilerde bulunmuştur.’

Çanakkale’yi Çanakkale yapan bir diğer özellik de cepheye gönderdiği evlatlarına “ya şehit ol, ya gazi” diyen ve vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.
Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan ve emanet eden, milletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık’ın açıklaması: 

“Çanakkale Zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Bugün, zaferlerin en büyüğü, günlerin en anlamlısı olan Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gününün 101.yılını idrak etmekteyiz. Vatan savunmasının akıl ve iman gücüyle destana dönüştüğü Çanakkale Zaferi, Cumhuriyet?in temellerinin atıldığı, bizim ve dünya için en önemli savaşlardan biridir. Bu destansı zaferin temelinde büyük bir vatan aşkı, güçlü bir inanç ve özgürlük tutkusu vardır. Tarih boyunca, hürriyetine ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle bilinen milletimiz; her türlü zorluğa karşı durmuş, kanı, canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir. Kahramanlık destanının yazıldığı en önemli savaşlardan biri olan Çanakkale Savaşı’nın zaferle taçlandığı 18 Mart günü, aynı zamanda aziz şehitlerimizin hatırasını canlı tutmak ve daha sonraki nesillere aktarmak amacıyla ‘Şehitler Günü’ olarak kabul edilmiştir. Mukaddes yurt topraklarının korunması ve bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz. Çanakkale?de şehit olan yüz binlerce askerimizi, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm komutanları, onlara fedakârca destek veren cephe gerisi insanlarımızı minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun. Bizi millet yapan yüksek değerlerimize sıkı sıkıya bağlı kaldıkça, birlik ve beraberliğimizi güçlendirdikçe, ülkemiz gelecekte hak ettiği yeri bulacaktır.”

 

————————–

 

Baro Başkanı Zafer Kazan’ın açıklaması: 
Sömürgeci, emperyalist güçlere karşı dünya üzerinde kazanılmış en onurlu, gururlu zafer; Çanakkale Zaferi 101. Yıldönümünde Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan günün anlam ve önemini ifade eden bir mesajı yayınladı
Mesajında, on binlerce şehit verilen bu kanlı savaşta Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Mehmetçiğin tüm dünyaya insanlık dersi verdiğini belirtirken : “Bu millet savaşta bile yaşam hakkına saygı duymuş ve ölümün onurluca olanını tercih etmiştir! Kin ve nefret ile vicdanını karartmamış tertemiz bir ruhla vatanını topraklarını savunmuştur!”dedi.

Milli değerlerin yanı sıra insani değerlerini en kötü şartlarda dahi kaybetmeyen bir millet olduğumuz vurgusunu yapan Başkan Kazan: “Savaş şartlarında dahi insanlığını kaybetmeyen bir milletin ruhunun ve vicdanının tablolaştığı tarihi bir ibret sahnesidir Çanakkale…” diyerek ruhun ve vicdanın milletimizin özünde hala yaşadığını ifade etti. Başkan Kazan sözlerine şöyle devam etti: “Bu ruh bu milletin özünde halen yaşamaktadır. Yine en zor zamanda ortaya çıkacak ve bu topraklara yine insanlığın ve vicdanın abidesini inşa edecektir.” dedi.
Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101.yıldönümü için yayınlamış olduğu mesajın tamamı şu şekilde:
KAHRAMAN MEHMETÇİK
Çanakkale Savaşı; ateş, kan ve ölümle dolu bir savaş olduğu kadar kahraman Mehmetçiğin ve onun kahraman kumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya yüce bir ruh örneği gösterdiği ve adeta insanlık dersi verdiği bir abide olmuştur! Öyle ki; savaş meydanında askerlerimize su taşıyan bir neferimiz yarı baygın halde yerde yatan iki İngiliz askerinin kendisinden su istemesine kayıtsız kalamamış, susuzluktan ölmelerine vicdanı razı olamamış, onlara su vermiş ve sonra da bitkin bir haldeki bu iki askeri alıp Türk subaylarına teslim etmiş tedavilerini sağlamıştır.
İNSANLIK ANITI
Bu millet savaşta bile yaşam hakkına saygı duymuş ve ölümün onurluca olanını tercih etmiştir! Kin ve nefret ile vicdanını karartmamış tertemiz bir ruhla vatanını topraklarını savunmuştur! Çanakkale Savaşı işte bu yönüyle Türk askerinin, Türk milletinin aynı zamanda bir insanlık destanıdır! Evet, bir kahramanlık destanının adıdır Çanakkale ama aynı zamanda Türk milletinin inşa ettiği abidevi bir insanlık anıtıdır Çanakkale!
BİR İBRET SAHNESİ
Anafartalar’da gösterdiği kahramanlık ve deha ile sadece İstanbul’un değil Edirne’nin ve tüm Trakya’nın kurtulmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün savaştan sonra işgalci devletlerin topraklarımızda ölen askerleri için söylediği “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” sözleri ile savaşın yoğun olarak sürdüğü bir esnada yaralı bir düşman askerini omuzlarına alıp tedavi edilmesi için mevziisine teslime eden ve adeta insanlık destanı yazan kahraman Mehmetçiğin ruhunu ve vicdanını yansıtmıştır… Tarihte eşine rastlanmayacak sahnelerle dolu Çanakkale Savaşı sıradan bir savaş değildir..! Savaşırken dahi onurluca ve tertemiz bir kalple savaşan, insanlığını kaybetmeyen bir milletin ruhunun ve vicdanının tablolaştığı tarihi bir ibret sahnesidir Çanakkale…
O RUHA GÜVENİYORUZ
Tarih sahnesinde tablolaşan bu ruh bu milletin özünde halen yaşamaktadır. Yine en zor zamanda ortaya çıkacak ve bu topraklara yine insanlığın ve vicdanın abidesini inşa edecektir. Biz bu ruha ve vicdana güveniyoruz. Çanakkale’de işte böyle bir kahramanlık ve insanlık abidesi inşa eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımıza, aziz şehitlerimize ve gazilerimize ebedi şükran duyuyoruz. Ruhlarınız şad olsun…

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Emel Bircan’ın açıklaması 

Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren, tarihe “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözü ile yazılan büyük bir destandır.Çanakkale Zaferi, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk Ulusu; İstanbul’u kurtaran Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal’i Çanakkale’den tanımış; 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı gün Türk halkının, tanıyıp güvendiği liderinin etrafında kenetlenip İstiklal Savaşı’na katılmıştır Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale’nin sularında, Conkbayırı’nda ve Anafartalar’da atılmış ve bu zaferler daha sonra Türk ulusunu Mustafa Kemal önderliğinde Kurtuluşa taşımıştır. Bu zafer; Yahya Çavuşlarıyla, Koca Seyyitleriyle, kınalı Alileriyle, 57. alaylarıyla kahraman Türk ordusunun zaferidir. Bu zafer; Evlatlarını, kocalarını, düğüne gönderir gibi cepheye gönderen anaların, babaların, eşlerin zaferidir.

Çanakkale; Bu destanı yazan kahraman Türk ordusunun savaşta dahi insanlığını unutmadığını tüm dünya milletlerine gösterdiği bir yerdir… İnsan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın zaman ve yer koşuluna bağlı olmadığını, kahraman Türk ordusu tüm dünyaya Çanakkale’den göstermiştir. Yaralı düşmanı hastaneye sırtında götüren, vurduğu düşman gemisinden denize düşen askerlerin kurtulabilmesi için top ateşini kesen Mehmetçik yalnız Gelibolu’da değil tüm dünya uluslarının gönlünde de Abideleşmiştir.

İşte bu bilinç ile ” Savaşın söndürdüğü binlerce genç beden Gelibolu da yan yana yatmaktadır. İşte bu anlayış ile dünyanın öbür ucundan ülkemizi parçalamaya gönderilen ve neden geldiklerini bile bilemeden ölen askerler “bizim de evladımız” sayılmıştır.

Kavganın en haklısını veren ve kimsenin toprağında gözü olmayan bir Millet olarak; Bir kez daha tüm dünya milletlerine “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyoruz.

Zaferin yıldönümü vesilesiyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakar milletimizi; minnet, saygı ve şükranla bir kez daha anıyoruz.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın mesajı: 

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Alemdar, Çanakkale Zaferi’nin gencinden yaşlısına; herkesin birlik ve beraberlik içinde yazdığı; dilden dile, nesilden nesile yaşanan ve aktarılan bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.
Yusuf Alemdar, Çanakkale Zaferi’nin bizi biz yapan en önemli değerlerimizden biri olan ve asla vazgeçemeyeceğimiz vatan sevgisinin cisimleşmiş hali olduğunu ifade ederek; “Üzerinden bir koca asır geçmesine rağmen aziz milletimiz Çanakkale’yi her zaman aynı coşkuyla yüreğinde yaşamıştır. Çanakkale geçilmez diyen ve bunun uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

——————————

 

Ak Parti Adapazarı Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol’un açıklaması: 
18 Mart 1915’in, Türk’ün, tarihine altın harflerle yazdığı, Çanakkale Zaferi’nin ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden, şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin haklı onurunu ve gururunun milletçe yaşandığının önemine değinen Başkan VAROL, ”Çanakkale Zaferi, dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milleti’nin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir itibar ve azmin mücadelesidir.
Çanakkale’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ”Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” sözünü yere düşürmeyecek kahraman bir Türk Ordusu bekliyordu. İşgal ordularının ilk top atışlarında, silahlarını bırakıp kaçacağını sandıkları bu şanlı ordu; dünya tarihinin gidişatını değiştirecek vatan savunmasını başlattığında, herkes bilmeliydi ki, bu vatanın evlatları ayağa kalkmış ve kılıcını çekmişti, Türk evlatlarına da çektiği kılıcı, kullanmadan kınına sokmak asla yakışmazdı. Tarihin her evresinde, barışı ve adaleti kendisine ilke edinmiş ve paylaşmayı bilen bu toprakların aziz evlatları, giriştiği mücadelelerle de tarihe eşine az rastlanır bir destan yazmış, bu destan da, Çanakkale’yi ele geçirmek isteyenlere, Türk ulusunun 18 Mart 1915’te attığı tokadın sesi bayrağımızdaki Ay’da ve Yıldız’da yankılanmıştır. İstiklal mücadelesinin temelleri de, Conkbayırı ve Anafartalar’da atılmış, bu zaferler Kurtuluş Savaşı’nın mayası olmuştur.
Çanakkale, bir ölüm-kalım savaşının adıdır.
Çanakkale, bir saldırıya karşı, etten ve kemikten bir vatan savunmasının adıdır.
Çanakkale, memleketin her köşesinden gelen çocuk yaşta gençlerin ve ana kuzularının aslana dönüştüğü yerin adıdır.
Aziz Şehitlerimiz, size sesleniyorum:
Temiz kanlarınız ile suladığınız vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Emanetiniz emin ellerdedir.
Bu duygu ve düşüncelerle ve 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, gözlerini kırpmadan asil kanlarını bu topraklara akıtarak ebediyete intikal eden aziz şehitlerimize Rabbim’den rahmet niyaz ediyor, tarih boyunca topraklarına her zaman sahip çıkan, Yüce Milletime şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

 

————————————–
SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul’un açıklaması:
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Çanakkale Zaferi, milletimizin vatan sevgisini, üstün sezgi ve zekâsıyla tüm dünyaya gösteren ve tarihimize altın harflerle yazdığımız emsalsiz bir zaferdir. Tarihin akışını değiştiren Eceabat, Seddülbahir, Kilitbahir, Conkbayır, Anafartalar ve daha birçok yerde verilen olağanüstü mücadelenin, Türk milletinin neler yapabileceğini açıklıkla ortaya koyduğu Çanakkale Zaferi’nin 101. Yılını kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Çanakkale Savaşları, sıradan bir askeri müdahale ve mücadele değil, Türk milletinin gösterdiği yüksek fedakârlığın ve kahramanlığın abidesidir. Çanakkale Zaferi; vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk ulusunun muhteşem bir destanıdır. İnanç ve vatanseverlikte en üst seviyeye çıkan bu şanlı mücadelede vatanı uğruna canlarını feda eden,   aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sevgi, saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

Aziz şehitlerimizi anmak, programları birkaç saate ve duyguları birkaç kelimeye sığdırmaya çalışmak yetmez; canlarını verdikleri değerler için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Çanakkale Zaferi’ni, o kutlu inancı gelecek nesillere çok daha iyi aktarmamız gerekiyor. “Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” gerçeğini bir kez daha hatırlayarak, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, aziz vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bahis siteleri