Dikkat ! Salgın var….
67 okunma

Dikkat ! Salgın var….

ABONE OL
28.05.2022 09:08
Dikkat ! Salgın var….
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maskelerin kalkması ve mevsimsel geçişlerin yaşanması ile Sakarya’da tüm hastaneler karın ağrısı, kusma, ishal hastaları ile dolup taşıyor. Salgının okullar başta olmak üzere tüm toplumu tehdit ettiği ifade ediliyor.

Maske kullanımı

Maske kullanımının serbest bırakılması , mevsim geçişleri nedeniyle ateşsiz ishal ve kusma nedeniyle Sakarya’da tüm hastanelerin acilleri dolup taşıyor. Aile hekimliklerinde de aynı şikayetle giden sayısı oldukça fazla.

Ailelere salgın uyarısı

Son günlerde özellikle ilk okul çağındaki çocuklarda ve büyüklerde de görülen hastalık birçok sorunu da beraberinde getirmiş oldu.

Koronavirüsten daha hızl yayılan bu hastalık ishal, karın ağrısı , kusma ve halsizlik şikayetleri il başlıyor. Bu nedenle Sakarya’da Eğitim Araştırma Hastanesi (SEAH) acilleri başta olmak üzere birçok hastaneye bu şikayetlerle gelen hasta sayısında ciddi artışlar var.

Norovirüs mü?

Bazı uzmanların bu hastalı türünün norovirüs olduğuna dikkat çekiyorlar.x

Konunun uzmanı hekimler ‘Norovirüs çok bulaşıcı mide ve bağırsak virüsüdür. Enfekte bir kişiyle doğrudan ya da dolaylı temas yoluyla çok hızlı bir şekilde geçebilir’ diyerek vatandaşların çok dikkat olmaları gerektiğine vurgu yaptılar.

Çocukları etkiliyor

Sakarya’daki hastane acillerinde çocuklar başta olmak üzere doluluk yaşanıyor.

Bu viral hastalıklardan en önemlisi de norovirüs hastalığı olduğuna dikkat çeken hekimler;

Çocuklarda bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle görülüyor ve toplum sağlığını tehdit altında tutabiliyor.

Bunun da çocukların kreş, okul gibi kapalı alanlarda kaldıklarından olabileceği gibi  yemek ve sulardan da bulaşabileceğine  dikkat çekiyorlar.

Kaynak : https://www.netgaste.com/haber/10384103/dikkat-salgin-var

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r