Site Rengi

DOLAR 6,7879
EURO 7,6839
ALTIN 365,95
BIST 8,6377
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 31°C
Az Bulutlu

Gürcüler Hakkında Bilmedikleriniz İçin Tıklayınız!!

Gürcüler Hakkında Bilmedikleriniz İçin Tıklayınız!!
16.01.2017
882
A+
A-

GÜRCÜLER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Ahmet BECİOĞLUGürcü kelimesinin kökeni Kartlos’a dayanır. Efsaneye göre NUH, YUSUF, GOMER, TOGORMAH (Güney Kafkas halklarının atası sayılır) KARTLOS efsaneye göre Gürcistan’ın kurucusudur. Gürcüce eski Arami alfabesi ve Yunan alfabesinin izlerini taşır. İ. Ö 3. yy taşlara yazılan ASAMTUARLILİ Alfabesi İ. Ö 45 yy. Hatsuri alfabesi kullanırdı. Günümüzde DEDAENA Alfabesi kullanır.

Bu alfabede F harfi yoktur. F yerine P harfi vardır. Kızlarına Fatma adı verirler Patma diye çağırırlar. Fatih adını verirler, Patih diye çağırırlar, arabaları Ford Fokus’a Pord Pokus derler.

SOYADLARI
Gürcülerde soyadları İdze, Adze, Dali, Şivili ile biter. Bir kafkas dilidir. İspanya’daki BASK dili Gürcüceyi andırır. Gürcistan’da, Yahudiler Yahudi Gürcücesi kullanır. Gürcücede kelimelerde 5-7 sessiz harf yan yana gelebilir. Mesela Stalin’in soyadı DZHGSASUHİLİ dir.

ETNİK GURUP

Türkiye’de Gürcüler, Kürtlerden sonraki en büyük etnik grup olmasına rağmen kimliklerini yok saymaları kendilerini önce müslüman olarak tanımladıkları içindir.

Çerkezler de kafkas ırkından olduğu için Gürcülerle aynı kültürden sayılırlar. Palavra atmada Gürcülerden aşağı kalır yanları yoktur.!!

LAZLAR
Lazlarla, Gürcüler aynı coğrafyanın insanlarıdır. Bir gürcü ile bir lazın arasındaki fark “manda pokunun iki yarısı”dır. Buna kibarca bir elmanın iki yarısı da diyebiliriz. Bu lazlarla gürcülerin arasındaki diğer fark “Laz parayı, Gürcü havayı sever”

GÜRCÜNÜN
HAVA ATMA ŞEKLİ

Batum sahillerinde deniz kenarında erkekler gezinirken tişörtlerinı yukarı sıyırırlar, koca göbeklerini açarak gezerler. Bu ne manaya gelir? Benim param var yiyorum, içiyorum demektir. Hatta karısının da göbekli olması ona gurur verir.!!!

AİLE

Gürcüler ana erkil toplumdur. Ailede kadın baskın bir rol oynar. Çünkü kız çocukları hızlı yemek yapıp çok çabuk sobayı yakar. Evin ekonomisini evlenince onlar düzenler. Misafir ağırlama gibi şeyleri daha küçükken öğrenirler. Bununla ilgili bir söylem vardır. Alırsın Çerkez kızı çekersiz cefayı, alırsın Laz kızı anlarsın ezayı alırsın Gürcü kızı sürersin sefayı..!!

GENEL YAPILARI

Gürcüler genelde aynı tarz insanlardır. Yüksek sesle konuşurlar, her şeyi heyecanlı heyecanlı anlatırlar. Çok hızlı ve dinleme zevkli dilleri vardır. Halk müzikleri çok sesli olan muhtemelen vardır. Gürcü kızları diğer Kafkas kökenli halkların ( Çerkezlerin) kızları gibi çok güzel olur, erkekleri ise uzun boylu dalyan gibidir. Herhangi bir insan evladı yemek yemekte ve çalışmakta onlarla yarış edemez.

Gürcüler çok iyi insanlardır ah bir de keçi gibi inatları olmasa. “Her gürcü kendi içinde bir devlettir.” ( Bu söz Stalin’e aittir) Bu arada” bir gürcü iyidir, iki gürcü normaldir, üç gürcü mafiyadır”.

GÜRCÜLERDE AKRABALIK

Gürcülerde akrabalık olağanüstü ileridir. Düğünde en uzak akrabalar bile gelir. Damada bunların hepsi enişte der. Hatta Gürcü’den inek alana bile enişte derler. Gürcü kaynanalar damatlarını çok severler. Giden kızlarının kalplerindeki sevgisini damatlarına verirler. Ama durum Gürcü kayınpederlerde böyle değildir. Kızlarını verince kapıdaki eşeği satarlar çünkü eve yeni bir eşek gelmiştir ( Damat).

BİR KAÇ GÜRCÜ ATASÖZÜ

– Sadasa bedişeni ik migiguarspehi şeni
– Nasibin neredeyse Allah’tan ayağın oraya gider.
– Şwili gazarde dragulat gamodgeba magrulat
– Çocuğu büyütürken zorluğa alıştırırsan ileride dayanıklı olur.

– Herhi cobya gonesa tu kasia maygonepsa
– Kolunda kuvvet olacağına başında akıl olsun.
– Ras detesav imas moykmi
– Ne ekersen onu biçersin.

SWAN FIKRALARI
Gürcülerin swan denilen bir kolu var. Bunlara tahta kafa da denir. Mesela dört swan taksiye binmişler. Taksici, siz swanmı sınız? demiş. Onlar da nerden anladın? diye taksiciye sormuşlar. Taksici, “ dördünüz de öne oturdunuz da ondan” demiş.

Swanı düğüne davet etmişler. Swan, yemiş, içmiş, eğlenmiş. Düğünün sonunda oturduğu masadan ayağa kalkmış, “gelini getirin öpeceğim “ diye bağırmış. Bunu duyan düğün sahipleri ve misafirler, yerlerinden kalkmış, swanın üzerine yürümüş. Swan,” sizi değil gelini dedim” demiş.

Yazar: Ahmet BECİOĞLU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bahis siteleri