Kedi ve Köpeklerde Mama Tüketimine Dikkat.
47 okunma

Kedi ve Köpeklerde Mama Tüketimine Dikkat.

ABONE OL
09.05.2022 12:15
Kedi ve Köpeklerde Mama Tüketimine Dikkat.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız kedi ve köpeklerde kuru mama ya da yaş mama ile beslenme de dikkat edilecek hususları açıkladı.

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız kedi ve köpeklerde kuru mama ya da yaş mama ile beslenme de dikkat edilecek hususları açıkladı. Yıldız açıklamasında,” Biz veteriner hekimlere sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de köpeğim kedi maması yiyebilir mi? Evlerde kedi köpeklerin aynı ortamda bakıldığı ya da bahçelerde bakılan köpekler kedilerin yemlerini iştahla yedikleri sıkça görülür. Bu da sahipleri tarafından endişeyle karşılanır” dedi.

 

KEDİ SAHİPLERİ DİKKAT!

 

Kedilerin mama ile beslenmesinde dikkat edilecek huşulara değinen Yıldız, “Öncelikle bilinmesi gereken kedi ve de köpeklerin biyolojik yapıları birbirinden farklıdır. Doğal olarak da kedi ve köpeklerin farklı beslenme gereksinimleri vardır. Kediler biyolojik yapıları gereği zorunlu etoburdur; bu da kedilerin et yemesi gerektiği anlamına gelir. Biyolojik bir gerekliliktir. Bazı inanışların aksine köpekler omnivordur, yani et ve sebze yerler, bu nedenle beslenme gereksinimlerini karşılamak için sadece etten daha fazla çeşitli bir diyete ihtiyaçları vardır. Kedilerin mamaları et bazlı protein bakımından köpek mamasına göre çok daha yüksektir” ifadelerini kullandı.

 

KEDİ MAMASI KÖPEKLERDE SORUN YARATIYOR!

 

Köpeklere kedi maması verilmesinin çeşitli sağlık sorunlarını tetikleyeceğini söyleyen Mustafa yıldız, “Kedi mamasının köpekler için bu kadar çekici olmasının nedeni bu olabilir, çünkü et kokusu ve tadı çok güçlüdür. Ancak, köpeklerin canı çok istiyor diye, onu yemeleri gerektiği anlamına gelmez. Çünkü, seviyor diye can dostunuza sürekli verdiğiniz taktirde köpeğinizde mide bağırsak sorunlarının yanında pankreatitis v.b. birden fazla sağlık sorunuyla karşı karşıya kalması kaçınılmaz olur. Bu da siz can dostlarını oldukça üzer. Veteriner hekiminiz aksini önermedikçe, köpeğiniz için en iyi yiyecek kedi maması değil yaşına ve de varsa sağlık sorunlarına uygun köpek mamasıdır. Size ve de can dostlarınıza sağlıklı mutlu günler dilerim” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r