Kışlaçay Mahallesinde Bilinmeyen Şifa Dağ Çileği Meyvesi!!!
40 okunma

Kışlaçay Mahallesinde Bilinmeyen Şifa Dağ Çileği Meyvesi!!!

ABONE OL
28.05.2022 12:46
Kışlaçay Mahallesinde Bilinmeyen Şifa Dağ Çileği Meyvesi!!!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kışlaçay Mahallesinde Bulunan Bu Faydalı Meyve Çarşıda Kilosu 50 ile 100 Tl den Alıcı Buluyor Ve Dağ Çileğinin Şifası Saymakla Bitmiyor.

İŞTE O BİLGİLER….

Yetiştiği yer ve çeşitleri: Ormanlarda ve çaldıklarda yetişir.

Kullanılan maddesi: Yaprakları ve meyvesi.

Tıbbî Özellik ve Faydaları: Tıpkı Böğürtlen Çalısı tabiatındadır. Mayıs ve Haziran aylarında beYaz çiçekleri açar. Özünde C vitamini; limon, elma ekşileri vardır. İlkbaharda yapraklan toplanıp kurutulur, Temmuz ayında da meyveleri toplanır.

Tansiyonu düşürür, kanı temizler.
Yapraklarının özü idrar söktürür.
İshal olan çocuklara yedirilirse ishali derhal keser.

Suyu: Mideyi kuvvetlendirir, böbrek ve Safra Kesesi taşlarına, nikriz hastalığına çok faydalıdır.

Ateşi düşürür. Bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Göz iltihaplanmalarında suyuyla pansuman yapıldığında şifa verir.

DAĞ ÇİLEĞİ AÇIKLAMA 2

Dağ Çileği Nasıl da alıştık çarşıdan, pazardan çilek almaya. Dalından toplandıktan Sonra hem aromasını, hem de şeklini kolaylıkla yitirir oysa çilek. Belki de diğer tüm meyvelerden daha kırılgandır bu huyuyla. İşte o nedenle de Onu ayağımza bekleyeceğimize biz gitmeliyiz çileğe. Zaten derdiniz dağ çiçeği yemekse başka da bir şansınız yok gibidir. Tabii yaz başında Karadeniz’de değilseniz. Mesela Kastamonu’da, Bartın’da, İnebolu’da, Bolu ve Düzce’de. Çünkü yöre köylüleri mevsiminde dağ çileği satarlar pazarlarda. Her Bir yörede de farklı adı vardır. Görürseniz zaten tanıyacaksınız, minya tür Bir çilek işte. Eğer mevsimindeyseniz ve pazarda rastlamadıysanız Artvin’de ‘co1’, Trabzon’da ‘hanıfta’ ya da ‘çile’ diye sorabilirsiniz onu. Ayrıca ‘amofta’, ‘yabani çilek’ ve ‘yer çileği’ adlarıyla da biliniyor dağ çileği. Kastamonu ormanlarında Haziran ve Temmuz aylarında bolca yetişen Dağ çileğini ormanlara yakın yerlerde yaşayan ya da orman yürüyüşlerine Çıkan şanslılar yiyebilir en çok. Bu şanslılardan biri de arkadaşım Gülhan Kara. Eşi Kastamonulu Gülhan’ın ve son görüşmemizde yıllar önce, 8 aylık Hamile olmasına rağmen nasıl da ormanda dağ çileği aramaya çıktığını, o Minik lezzetleri nasıl da afiyetle yediğini anlatmıştı. O anlatırken ben de Karadeniz Dağları’na gittim, ufacık lezzet küplerinden do ya do ya yedim. Hatta bolca topladım, yiyemediklerimle de dağ çileği sosu yaptım. Ben Bunları zihnimde yaptım ama siz dağ çileği bulduğunuzda gerçeğini de yapabilirsiniz.

Dağ Çileği Sosu (Dondurma ve Tatlılar için) 1/2 kg dağ çileği 1/2-1 su bardağı toz şeker Çileklerin sap kısımlarını ayıklayın. Tat durumuna göre şekerini ayarlayıp birlikte ufak bir tencereye koyun. 5-10 dakika pişirin. Çilekler Hafif yumuşasın ve suyunu salsın, ancak çok parçalanmasın. Hafif Ilındıktan sonra vanilyalı dondurma, her çeşit kek veya sütlü tatlıÜzerine dökülebildiği gibi tek başına da servis edilebilir. Bu sosu kapaklı bir kavanoza koyup bir haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Tabii kalırsa! (1 kavanoz)Gülgillerden, ormanların bu leziz, minik çileklerinin kokusu Latince Adına da ilham vermiş. ‘Fragaria vesca’ olmuş adı bu nedenle. Üç parçalı Yaprakları olan, 30 santim boyundaki bu bodur çilek türünün aynen bahçe çileğine benzer beyaz, ortası san çiçekleri vardır. Çilekler kökten çıkar Ve incecik dal üzerinde duran çileğin ağırlığı dalın eğilmesine neden olur. Bu nedenle biraz mahzun ve utangaç görünürse de bakmayın ona, misler “misler gibi kokan parfümüyle o bir kraliçedir! Küçük, lezzetli ve güzel kokulu Dağ çileğini mevsim başında belki tek tük bulacaksınız, ancak sonbahara Dar da rastlayacaksınız ona. Tabii yerine gittiğimizde. Bahçelerdeki çilek “gibi ucundan çıkan filizler kök salar ve başlar yol almaya. Bir yerde ona Rastladıysanız birkaç yıla kadar geniş bir aile haline geldiğini görüp şaşırabilirsiniz. Demir ve potasyum açısından zengin, C vitamini içeren dağ çileği güzel Aromasıyla likörlerin kokusunu zenginleştirir ve harika bir reçele dönüşür. Böylelikle kış aylarında da bu güzel meyveden yoksun kalmak zorunda olmadan sabah kahvaltılarınızda ekmeğinizin üzerine sürebileceğimiz kavanoz reçelleriniz olabilir. Size burada dağ çileği reçelinin tarifini vermeyeceğim. Başka meyveler için verdiğim tarifleri ona da uygulayabilirsiniz. Ama güzel bir dondurma tarifi vereceğim, Yer fıstığıyla çileğin lezzeti Birbirine karışınca nasıl da lezzetli olacak bir bilseniz:

Yer Fıstıklı Dağ Çileği Dondurması 3 su bardağı dağ çileği 1/2 su bardağı su 1/2 su bardağı hafif kavrulmuş, tuzsuz yer fıstığı (kabuğu ayıklanmış) 1/2 su bardağı pudra şekeri 1 çorba kaşığı badem likörü Bütün malzemeleri blenderde püre haline getirin. Bir cam kâse içinde buzluğa koyduğunuz karışımı her 15-20 dakikada bir buzluktanÇıkarıp karıştırın. Donana kadar aynı işlemi tekrarlayın. Daha sonra Dondurma kaplarına alıp servis edin. (4-8 kişilik) Bu aslında bildiğimiz sütlü dondurmalardan değil. Daha çok batılılar ‘sohbet’ dedikleri meyve dondurması, ya da meyveli buz tabir edebileceğimiz hafif, yağsız bir serinletici. Bu tarifte içine yer fıstığı girdiği için o kadar hafif olduğunu söyleyemeyiz, ama misafirlerinize lezzetli bir tatlı ikna Etmeye karar verdiyseniz de biraz yağa aldırmayacaksınız. Kansızlık, gut, romatizma, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olanla Bir ortak yanı var, o da dağ çileğinin hepsine şifalı olacağı. Çileğin yapraklarındaki toksinler kurdurulduğunda yok oluyor. Dolayısıyla iyice kuruttuk tan sonra onlardan rahatlatıcı çaylar ve yağlı ciltler için güzel bir Tonik yapabilirsiniz. Bu yapraklar genellikle yeşil olmakla birlikte sonbaharda kırmızıya dönüşüyor ve aroması da zenginleşiyor. Dilerseniz sonbaharda tonlayacağınız kokulu çilek yapraklarını süs olarak kullanabilirsiniz.

DAĞ ÇİLEĞİ AÇIKLAMA 3

* Dağ çileğinin yaprakları ve kök gövdesinden hazırlanan çay ishal, dizanteri ve idrarda kan mevcudiyeti hallerinde kullanıldığı gibi kum hastalığı ve idrar yollarındaki diğer problemler için de kullanılabilir.

* Aynı anda hem dahili hem de harici olarak kullanın, benzer bir çay bazen Egzama ve ergenlik sivilcelerine karşı etkilidir.

* Taze dağ çileği öz suyu ateşli hastalıklar için iyi bir serinleticidir.

* Yaprak çayının nekahet dönemleri ve çocuklar için iyi bir tonik olduğu da söylenmektedir.

Hazırlanışı ve Kullanma şekli

* 2 çay kaşığı yaprak veya kök gövdeyi 1/2 bardak suda demleyin. Gerektikçe alın.

* Meyvenin özsuyu günde 2 çorba kaşığı alınır.

* Tentür olarak (yaprakların), günde 3 defa suya 5 ila 15 damla olarak alın.

DAĞ ÇİLEĞİ AÇIKLAMA 4

(AGAÇ ÇİLEGİ, AUU DUT’U)

Arapçası: Semereıii’ı- Tut el-Uleyk, Tut el-Uleyk

Latincesi : 
Fragaria Vesca

Yetiştiği Yer ve Çeşitleri:
 Ormanlarda ve çalılıklarda yetişir

Kullanılan Maddesi:
 Yaprakları ve meyvesi

Tıbbi Özellik ve Faydaları

a) Tıpkı Böğürtlen çalısı tabiatındadır. Mayıs ve Haziran aylarında beyaz çiçekleri açar. Özünde C vitamini; limon, elma ekşileri vardır. İlk baharda yaprakları toplanıp kurutulur; Temmuz ayında da meyveleri toplanır.
b) Tansiyonu düşürür, kanı temizler.
c) Yapraklarının usaresi (özü) idrar söktürür.
d) İshal olan çocuklara yedirilirse ishali derhal keser.
e) Suyu: Mideyi kuvvetlendirir, böbrek ve safra kesesi taşı anna, nikriz hastalığına çok faidelidir.
f) Ateşi düşürür.
g) Bağırsaklann çalışmasını düzene sokar.
i) Göz iltihaplanmalannda suyuyla pansuman yapıldığında şifa verir.

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r