reklam reklam reklam
reklam reklam reklam
DOLAR 18,6399 % 0.01
EURO 19,6099 % -0.09
GRAM ALTIN 1.077,85 % -0,24
ÇEYREK A. 1.762,28 % -0,24
BITCOIN 321.700 -0.764
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
reklam
Google News

Kışlaçay Mahallesinde Fındık Bahçesi Hazırlığı

Son Güncelleme :

22 Şubat 2016 - 22:32

/ 164 views kez okundu.
Kışlaçay Mahallesinde Fındık Bahçesi Hazırlığı
reklam

Kışlaçay Mahallesinde Vatandaşlar Tarlalarında Fındık Kökleri Temizliği Ve Havalandırmak İçin Toğrağı Eşeliyor Fındık Bakımı Nasıl Olmalıdır Okurlarımıza Tavsiyelerimiz Aşağıdaki Makaleyi Okuyabilirsiniz.

1. Dikim Zamanı
Fındık fidanlarının dikimi ekim ayından itibaren, ilkbaharda bitkilere su yürüyünceye kadar geçen zaman içinde yapılabilir.

Dikim kışları ılık geçen yerlerde veya sahil kol ile orta kolun alt kısımlarında ekim – kasım aylarında, kışları soğuk ve sert geçen yerde veya orta kolun üst kısımları ile yüksek kolda soğuklar geçtikten sonra şubat-mart aylarında yapılabilir.

Erken dikilen fidanların köklerinde kış boyunca emici kökler meydana gelir. Bu kökler kış boyunca yağan yağmurlarla yumuşayan toprakla temasa geçerek fidanların daha çabuk adapte olmasını sağlar. Bu fidanların yaz sıcaklarına daha iyi dayandığı görülür.

Sonbaharda yapılan dikimlerin bir avantajı da tutmayan fidanların yerine şubat-mart aylarında yenilerinin dikilebilmesi, böylece yıl kaybı olmadan dikimlerin tamamlanabilmesidir.

Dikilecek Fidanların Seçilmesi
Fındık bahçesi tesis ederken dikkat edilecek en önemli husus; dikilecek fidanları seçerek hangi çeşitler olduğunu ve nereden geldiğini bilmektir.

Hangi çeşitlerin olduğu bilinmeden tesis edilen bahçelerin 5-6 yıl sonra ürün verdiklerinde, istenmeyen ve birbirlerini tozlayıcı çeşitlerin olmaması durumunda, yapılan emek ve masrafların boşa gitmesine neden olacaktır.

Dikilecek fidanların gövdeleri düzgün, 0,5 – 1,5 cm arası kalınlıkta, 70 – 100 cm boylarında ve göz sayısının yeterli (en az 3-4), 1-2 yaşında, bol ve bağımsız köklü olması gerekmektedir.

Bahçe tesis edilirken her 10 ocakta bir, ana çeşide uygun tozlayıcı çeşit dikilmelidir. Çünkü her ana çeşidin tozlanmış dişi çiçeğinin meyveye dönüşüm oranı tozlayıcı fındığın çeşidine göre değişmektedir.

Tablo. Ana çeşide uygun tozlayıcı çeşitler

Ana çeşitler Tozlayıcı (baba) çeşitler
Tombul (yağlı fındık, Giresun yağlısı) Palaz, sivri, kalınkara, çakıldak, ince kara, yabani tombul, yabani palaz, yabani sivri.
Palaz Yabani sivri, yabani tombul, tombul, mincane, incekara
Çakıldak (deli sava, gök fındık) Tombul, palaz, incekara, yabani sivri, mincane
Foşa (yomra, boyhane) Tombul, palaz, mincane, uzunmusa
Mincane (sarı yağlı, sıra fındık, zango) Tombul, palaz, foşa
Karafındık (kara yağlı) Tombul, mincane,palaz, foşa
Sivri Tombul, palaz, incekara, foşa
Kalınkara (Giresun karası) Çakıldak, palaz, sivri
Uzunmusa (oskara yağlısı, enişte fındığı) Palaz, mincane, foşa

Fidanların Sökümü ve Dikim Budaması

Fidanlar yapraklarının çoğunu döktüğünde söküme başlanır. Sökerken dikkat edilecek en önemli husus köklerin zedelenmemesi ve tomurcukların dökülmemesidir. Bu nedenle sökülecek fidanların etrafı kazılıp çıkarılmalıdır. Elle zorlayarak çekilirse kökler ve tomurcuklar kopabilir. Fidanların köke yakın 15-20 cm’lik kısmında 3-4 göz olması gerekmektedir. Sökülen fidanlarda köklerinin kurumaması için fidanlar telis çuvala sarılmalı, sulanmalı veya uzun süre kalacaksa hendeklenmelidir. Fidanlar dikilirken 3-4 göz üzerinden 70-80 cm uzunluğunda yatay olarak kesilmelidir.

Bahçe Tesisi

Ülkemizde fındık bahçeleri halen dip sürgünüyle tesis edilmekteyse de, ABD, Italya, Fransa, Romanya gibi fındık üreticisi ülkelerde daldırma ile üretilen veya aşı ile üretilen fidanlar tesis için kullanılmaktadır.

Dikim Aralıkları

Fındık bahçelerinin tekniğine uygun tesis edilmesinin ilk şartı, ocak şeklinde dikim düşünülüyorsa ocaklara; çit dikim sistemi veya tek dal şeklinde dikim düşünülüyorsa dallara, büyümeleri ve gelişmeleri için ihtiyaç duyulan alanın ayrılmasıdır. Tesiste ocaklar arası ve dallar arası mesafeye uyulmamakta, dolayısıyla, bahçelerin sık dikilmesi ile bol değil daha az ürün elde edilmektedir. Gerek ocaklar arası mesafenin yetersiz, gerekse ocaktaki dalın fazla olması sonucu dallar birbirlerinin güneş almalarını engellemekte, buna bağlı olarak dallar dikine büyümekte ve taç zayıf gelişmektedir. Zayıf taçlı dalların fındık oluşacak sürgünleri de yetersiz gelişecek dolayısıyla verim düşecektir. Sık dikilmiş bahçelerde budama, ilaçlama, gübreleme ve hasat zorlaşacak verilen işgücü artacaktır.

Ocaklar arası mesafenin tespiti yapılırken;
– toprağın yapısı,
– toprağın verimliliği,
– arazinin meyli,
– dikilecek fındığın çeşidi ve
– bahçenin rakımı dikkate alınmalıdır.

Dikim ve Terbiye Sistemleri

Ülkemizde fındık üretim bölgelerinde uygulanan geleneksel dikim şekli genellikle ocak dikim sistemidir. Bununla beraber, Avrupa’da önemli bir düzeyde ve ABD’de çit ve tek dal dikim sistemleri uygulanmakta ve bu ülkelerde fındık yetiştiriciliği modern yöntemlerle yapılmaktadır.

Buna göre dikim sistemleri
a-Ocak dikim sistemi
b-Çit dikim sistemi
*Modifiye edilmiş çit sistemi
**Serbest vazo (Ortası açık kase) sistemi
**Dik eksenli sistem
**V şekilli sistem
c-Tek dal dikim sistemi

Kaynak: Fındık Projesi

reklam

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.