Site Rengi

enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
15,8769
EURO
16,8435
ALTIN
942,56
BIST
2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya
Açık
26°C
Sakarya
26°C
Açık
Cumartesi Açık
27°C
Pazar Yağmurlu
20°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
25°C

Köylerimiz ve kırsal mahalle yasası..

Köylerimiz ve kırsal mahalle yasası..
24.02.2021 22:29
0
A+
A-

 Osman KaragüzelOsman Karagüzel 

B.şehir yasası ile kadim yerleşimlerimizin adı KÖY iken mahalle olarak değiştirildi.

En başta köy mahalle değildi ve olmadı olmamalıydı ve olamazdı.

Köy kavramının içi başka şeylerle dolu muhtevası başka çağrıştırdığı anlam bambaşka idi.

Fiziki ve görsel olarak da işlev içtimai kültürel hukuki sosyal ve sosyolojik olarak da köy başka mahalle başka idi.

Mahalle şehirlere has bir kavram iken köy uzaklara tabiata doğal olana zirai ve hayvancılığa tarlaya bağa bahçeye meraya ormana çayıra meyveye sebzeye tavuğa kaza hindiye kedi ve köpeğe özgür kuşlara kargalara temiz havaya temiz su ve toprağa ait bir kavram bir isimlendirme idi.

Kısaca KÖY karnımızı doyuran üretim yeri TOPRAK ANA idi.

Köy zirai ve hayvansal ürün üretme yeri mahalle ise bunları tüketme yeri idi.

Mahalle bina egemen köy ise toprak ve yeşil egemen bir diyarı ifade ediyordu.

Neyse ki zararları görüldü ve bir adım atıldı. Adım olumlu/müspet oldu.

Bu adım 16 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanarak meriyete/yürürlüğe giren 7254 Nolu Kanunun idi ve kanunun 10.Maddesi şöyle diyordu:

10/7/2004 Tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 3 Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu şehir merkezine uzaklığı belediye hizmetlerine erişebilirliği mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler KIRSAL MAHALLE kabul edilir.

Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır.

Ancak tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla KIRSAL YERLEŞİK ALAN  belirlenebilir. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir.

Büyükşehir belediyesi birinci fıkra uyarınca ilçe belediyesinden gelen teklifi aynen veya değiştirerek kabul edebilir ya da reddedebilir.

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken EMLAK VERGİSİNDEN MUAFTIR.

Bu yerlerde ticari sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina arsa ve araziler için EMLAK VERGİSİ 50 İNDİRİMLİ UYGULANIR.

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken BİNA İNŞAAT HARCI ile İMARLA ilgili HARÇLAR ALINMAZ anılan Kanuna göre alınması gereken diğer vergi harç ve harcamalara katılma payları 50 indirimli uygulanır.

Bu yerlerde İÇME VE KULLANMA SULARI  için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için 50sini konutlar için 25ini geçmeyecek şekilde belirlenir.

4/1/1961 Tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço esasına göre defter tutan mükellefler için bu fıkrada belirtilen muafiyet ve indirimler uygulanmaz.

Evet. Bu adım atılmalıydı ve atıldı. Ancak eksik oldu ve tamamlanması gerekir.

Bir kere Kırsal Mahalle değil KÖY kavramı ile gündeme gelmeliydi.

Kadim köykavramımız yeniden ihya edilmeliydi. Mahallenin kırsalı kentseli olmaz. Köyün kırsalı kentseli olmayacağı olamayacağı gibi.

İkincisi vatandaşın müracaatına ilçe ve anakent belediyelerinin takdirine yetki ve insafına bırakılmamalıydı.

Ankara Üni. Ziraat Fakültesinden Pırof. Dr. Bülent Gülçubuk hocamızın dediği gibi Yasa çifte sıtandart oluşturmuş  birçok muhtar bel. başkanı ve mahalli idarecilerin bu yasal değişiklikten haberi bile olmamış  tek seferde karar alınarak köyler mahalleye devlet eliyle dönüştürülürken şimdi ise deniliyor ki isteyen mahalle ilçe belediyesine başvursun oradan büyükşehire gider ve kabul edilirse kırsal mahalle olma hakkı elde edilsin.

Başvuran ve kabul edilen köy ve beldeler birtakım indirimlerden faydalanacak ve çifte sıtandart olacak. Bir köy haberdar olup başvurup yaralanacak diğeri haberi olmayacak faydalanamayacak. Veya biri meclis tarafından kabul edilip bu hakkı elde edecek diğeri reddedilip bu haklardan mahrum kalacak. Tam bir bürokrasi ve kaos oluşacak.

ÇÖZÜM Yine aynı hocamızın dediği gibi sıtatüsü tek kararla mahalle olan köylerin yine tek kararla eski sıtatüsüne yani köye kırsal mahalleye değil dönüştürülmesidir. Vatandaşın müracaatı ilçe ve B.Şehir meclis kararları gibi bir yığın bürokrasi külfetine kargaşaya ve yeni adaletsizliklere meydan verilmemelidir.

Fiziki ve işlev olarak tüm köy gibi olan tüm mahalleler vatandaşa sorulmadan köy yapılmalı sadece köy olmak istemeyenlerin talebi müracaata bağlanmalıdır ki hiçbir köylü  vatandaş bu durumda mahalle olarak kalmayı istemeyecektir.

Yani bu işi bu hale devlet getirdi yine devlet kararı ile bir bütün halinde eşit ve adaletli bir şekilde çözmelidir.

Köye dönerek eski ortak alanların mera orman ve arazilerin iade edilmesi belediyelerde kalsa bile ilelebet kullanım amacının değiştirilmemesi imar ve benzeri harçlar alınmazken veya küçük meblağlar alınırken sembolik ücretler alınabilir imar ve inşaat  pilanmasının mutlaka uygulanmaya devam edilmesidir.

Zira köylerimizde imarsız yapılaşmalar büyük sakıncalar felaketler görsel çirkinlikler oluşturmuş oluşturmaya devam etmektedir. Jeolojik sakıncalı alanlara dere yataklarına ev yapma pırojesiz sakat binaların yapılması hiçbir pilan ve güzelliğe uyulmadan rastgele yapılaşmalar gibi.

Ayrıca mahalleler köye dönüştürülürken verilen imtiyazlar çiftçi desteği gibi araziye değil doğrudan ziraat ve hayvancılık yapanlara sağlanmalı yapmayanlar bu indirimlerden yararlanmamalıdır. Veya üretim yapacağı zaman bu hak kullanılabilmelidir.

Yani köy sıtatüsüne dönüştürüldükten sonra tüm haklar imtiyazlar ve indirimler sadece ziraat ve hayvancılık yapanlara verilmeli sadece köyde oturmak için ev yapana hiçbir üretim yapmayana bu haklardan yaralanma imkanı verilmemelidir. Yoksul kimsesiz ve benzeri muhtaçlar hariç tutularak.

Hali vakti yerinde şehirde oturuyor ve köye de ev yapanlar sadece köyde oturmak için mesken sahibi olup hiçbir zirai ve hayvancılık faaliyetinde bulunmayanlar bu haktan yararlanmamalıdır.

Amaç sadece ve sadece ziraat ve hayvancılığı geliştirme ve teşvik olmalıdır.

Kırsal mahalle yasası gerçekte köy sıtatüsüne dönüşte amaç ziraat ve hayvancılığı geliştirmek önündeki engelleri kaldırmak ve teşvikler sağlamaktır ve öyle olmalıdır.

Bütün imkanlar ve yasal değişiklikler bu amaca hizmet etmeli bundan taviz verilmemelidir.

Kırsal mahalle ve gerçekte köy olması gereken yerleri belirlerken ilçe merkezinden 3-3.5 km civarı bir yarıçapta daire çizilerek içinde kalanlar yani şehir merkezine yürüyüş mesafesinde olanlar Mahalle dışındakiler Köy olarak tescil edilebilir. Mahalle içinde kalıp ziraat ve hayvancılık yapanlara da bu indirimler uygulanmalıdır.

İndirimler de sıfır olmamalı ziraat ve hayvancılığa zarar vermeyecek çiftçiye yük olmayacak makul seviyelere çekilmeli her hizmetten sembolik de olsa ücret alınmalıdır.

KAAYNAK : https://www.netgaste.com/makale/6525891/osman-karaguzel/koylerimiz-ve-kirsal-mahalle-yasasi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.