Sakarya Nehri’ne istilacı balık türü saldılar.
51 okunma

Sakarya Nehri’ne istilacı balık türü saldılar.

ABONE OL
29.06.2022 11:06
Sakarya Nehri’ne istilacı balık türü saldılar.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sakarya Nehri’nde vahim olay! İstilacı türü nehre saldılar… Sakarya Nehri’ne kimliği belirsiz kişi veya kişilerce istilacı bir tür olan Surinam balığı salındı. Nehirdeki diğer kültür balıklarının neslinin tükenmesine yol açacak bu vahim olay ile ilgili konuşan Balık Tutkunları Derneği Başkanı “Takipçisi olacağız” açıklaması yaptı.

İddialara göre, kişi veya kişilerce Sakarya Köprüsü üzerinden nehre istilacı bir balık türü olan latince adı Surinam olan balıklar salındı.

Balıkları nehre bırakan şahısların, kendilerine ne yaptıklarını soran kişilere “Havuzlarımızda daha var” cevabı verdiği öğrenildi.

Nehre salınan balık türünün istilacı bir tür olduğu ve nehirde bulunan kültür balıklarının neslinin tükenmesine etki ettiği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Balık Tutkunları Derneği Başkanı Faruk Baştürk, “Toplum bilinçsiz olduğu sürece bu son olamayacaktır. Bir başkası yine farklı bir balığı yine salacak, ancak başında konuya hakim biri olamayacak. Bu balığı yakalayanların yada yakalandığına şahit olanların derneğimizle irtibata geçmelerini önemle rica ediyorum. STK olarak elimizden geldiğince toplumu bilinçlendirmek için çaba sarf etsek te, ulaşabileceğimiz kişi sayısı sınırlı. Doğa bilincinin acilen müfredata alınarak eğitim sistemimize dahil edilmesi gerektiğini  düşünmekteyiz bu balıkları salan kişi ya da kişilerin takipçisi olacağız” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.