Hoşgeldiniz  

Sakarya’da Sivrisinek İstilası Kabusu Devam Ediyor!

Zafer Omay | 05 Eylül 2019 | Son Dakika

Sinekler halkın kabusu oldu!

Yaz son ererken son sıcaklarla kavrulan Adapazarı’nda sivrisinek ve karasinekler vatandaşın kabusu haline geldi. İlaçlamaların yetersiz olduğunu söyleyen vatandaşlar sinek ve ve çeşitli haşeratın saldırılarına uğramaktan şikayetçi.

SİNEKLER ŞEHRİ İSTİLA ETTİ
Yaz mevsimine veda ederken son sıcaklarda sivrisinekler sağlık açısından tehdit oluşturuyor. Diğer ilçelerde ilaçlama yapılırken Adapazarı ilçesinde yeterli ilaçlama yapılmayışı yüzünden sivrisinek istilasına uğradıklarını söyleyen vatandaşlar geceden sabaha kadar ısırıklar içinde kaldıklarından dert yanıyor.

ÜREMELERİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ
Sivrisinek ve karasineklerde larva döneminde gerekli ve yeterli ilaçlama çalışmaları yapılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Yaz aylarında sivrisinek, sinek ve haşere oluşumunun önüne geçilmesi açısından erken dönemde yapılan larva mücadelesi son derece önemli. Bu dönem kaçırılırsa üremelerin önüne geçilemez” dedi.

GECELERİ KABUS HALİNE GELDİ
Sıcak havaların devam etmesiyle sineklerin istilasına uğradıklarını belirten vatandaşlar, “Gece gündüz sineklerin hücumana uğruyor rahatsız oluyoruz. Gecelerimiz bir kabus haline geldi, rahat uyku uyuyamıyor, sabah kalktığımızda kollarımız ve bacaklarımızı ısırılmaktan şişmiş vaziyette buluyoruz. Küçük çocuklar da bu durumdan son derece rahatsız. Yetkililerin bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyor, bir an önce önlem almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAN EMİCİLERİN ARTIŞI SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR
İklim değişikliği, sivrisinek, kene ve sülük gibi kan emici türlerin hem ortaya çıkma mevsimini hem de ortaya çıktığı coğrafyayı genişletiyor. ‘Sivrisinekten ne olur?’ diye düşünmeyin, sivrisinek ısırığıyla yayılan sıtma hastalığı Afrika’da her sene 1 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Araştırmalara göre göre, gittikçe artan hava sıcaklıkları, artık sıtma gibi hastalıkların dağlık bölgelerde de görünmeye başlamasına neden olmuş durumda. Öte yandan kan emicilerle bulaşan ‘dang humması’nın da yeni alanlarda görülmeye başladığı belirtiliyor. Araştırmalarda son yüz yılda hastalığın görülme oranının 30 katına çıktığını ortaya koyuyor. Keneyle taşınan virüsler ve veba hastalığı da iklime hassasiyet gösteren virüsler arasında yer alıyor.

SİVRİSİNEK ISIRIĞI İLE GELEN TEHLİKE: SITMA
Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları sıtmanın hayatı tehdit eden bir hastalık olduğuna dikkat çekiyor. Sıtmanın sivrisineklerin ısırması ile insandan insana bulaşan bir hastalık olduğunu ve dünya nüfusunun yaklaşık yarısının sıtma riski taşıdığını belirten uzmanlar şu bilgiyi paylaşarak uyarılarda bulunuyor:

BULAŞICI HASTALIK
Sıtma bir parazit hastalığıdır. Sivrisineklerin sokmasıyla insanlara bulaşır. Sivrisinek ısırığından sonra hastalığa bağlı ilk belirti genellikle 7-30 gün içinde ortaya çıkar. Baş ağrısı, yorgunluk hissi, halsizlik, iştahsızlık, kas ve eklem ağrıları ile başlayan hastalık belirtileri kusma, 40 dereceye kadar varan yüksek ateş, ishal, titreme nöbetleriyle devam eder. Sıtma tanı ve tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Önemli olan hızlı tanı konup, etkin tedavinin uygulanmasıdır. Sıtmadan şüphelenen kişi en kısa sürede bir sağlık merkezine başvurmalıdır. Uygun tedavi verildiğinde genellikle iyileşme ile sonuçlanan sıtma, tedavi edilmediğinde ise ciddi komplikasyonlar ve ölümle sonuçlanabilir.”

BİR SİVRİSİNEK ISIRIĞI HAYATINIZI KARARTABİLİR
Antalya’da bir ev hanımı 30 yıl önce yakalandığı fil hastalığıyla mücadele ediyor.
Bacağından 3 operasyon geçirip düzelemeyen 2 çocuk annesi kadın, 21 yaşındayken sivrisinek ısırığından dolayı sol ayağında oluşan şişlik sebebiyle hastaneye gitti. Bacağındaki lenf damarlarının çalışmadığı tespit edilen kadın, şişliği ilk başlarda önemsedi ancak ilerleyen zamanla bacağının daha çok şişmeye başladığını ve sağ bacağına da bu şişkinliğin yansıdığını fark etti. 3 kez operasyona giren kadın ilk operasyon sonrası ayağının bir bölümü kesildi. Yıllardır fil hastalığıyla boğuşan kadın çare arayışı içinde.

FİL HASTALIĞI NEDİR?
En çok bacakların şişip fil bacağı biçimini almasıyla kendini gösteren bir hastalık. Bu hastalıktan dolayı başka organlar da şişer, büyür. Daha çok, sıcak ülkelerde rastlanan bir hastalık. Afrika, Asya, Amerika, İtalya, İspanya’da, seyrek olarak Türkiye’de de görülüyor. Fil hastalığı daha çok, dişileri 10 sm., erkekleri 5 cm. kadar uzunlukta filarion denilen ince asalak bir kurttan ileri gelir. Sivrisineklerin, daha başka böceklerin kana aşıladıkları bu kurtlar vücudumuzdaki akkan (lenf) damarlarında birbirleri üzerine yığılarak kümelenir, damarları tıkarlar. Bunun sonucunda, vücut şişer.

196 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kasım 2019
P S Ç P C C P
« Eki    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri