Sancılı Dönüş…
46 okunma

Sancılı Dönüş…

ABONE OL
10.05.2022 06:30
Sancılı Dönüş…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

COVID-19 nedeniyle açık cezaevlerinden izne gönderilen mahkumların izninin 25 ayın ardından 31 Mayıs 2022’de sona ereceği açıklandı. 2 yıldır topluma adapte olduklarını, iş ve aile kurduklarını belirten mahkumlar ve yakınları ise kararın gözden geçirilmesini istedi.

“SONA ERECEKTİR”

Adalet Bakanlığı’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, 5275 sayılı yasanın 105/A maddesi kapsamında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ülkemizde yaşanan salgın süreci nedeniyle Covid-19 iznine gönderilmiş olup söz konusu izinler 31.05.2022 tarihinde sona erecektir” ifadelerine yer verildi.

SAKARYA’DAN 800

İlk olarak 15 Nisan 2020’de verilen ve 11 kere uzatılan izin sonucunda Türkiye’de 91 bin, Sakarya’da ise Hendek’te 500 ve Geyve’de 300 olmak üzere toplam 800 kişi geri çağrıldı. Geri çağırma kararı özellikle sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Cezaevine dönmeyen mahkumların firari sayılacağı bilgisine ulaşılırken mahkumlar ve yakınlarının durumu protesto etmek için yeniden toplanıp bir basın açıklaması gerçekleştirme hazırlığında olduğu bilgisine ulaşıldı.

“ISLAH OLDULAR”

İzinli mahkum ve ailelerinden oluşan Adil Yaşam Derneği’nin Başkanı Muhammed Haluk Çavuşoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “91 bin mahkum, herhangi bir denetleme mekanizması olmadan hiçbir suça karışmadı. Bu insanlar, bu süre içerisinde iş kurdular, aile kurdular, çoluk çocuk sahibi oldular. Bu insanlar ıslah oldular” diyerek suça karışmayanların geri çağrılmaması gerektiğinin altını çizdi. İzin süresi içinde iş kuran, evlenen ve belirli bir düzende yaşayan mahkumlar merakla kararın değiştirilmesini bekliyor. /İsmail Erken

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r