Hoşgeldiniz  

Taş Ocağı Açılıyor……

Zafer Omay | 23 Nisan 2015 | Genel

Boğaz Köy Ve Kışlaçay Köyü Kömürlük Ve Ayı Oynak Bölgesi 74 Hektarlık Taş Ve Maden Ocağı Açılacak Heyyyy Sen Duyarsız Kalma Kışlaçay da Bir İmza Seninde Olsun Bu Resimi Paylaş ki Katliama Dur De Şunu Unutma ki Taş Ocağı Ve Maden Ocağı Denilen Şey Köyün Tüm Bitki Örtüsüne Ve Hatta Kaynak Suyunun Yer Değştirmesine Ve Kar Yağdığında Kar ın Beyaz Değilde Çamur Gibi Yağacağını Unutma????????

Köyümüze sahip çıkmanın zamanıdır. Edinilen bilgilere göre, Köyümüzün üst kısmında aşağıdaki haritalarda işaretli bölgede taş ocağı açılacak. Ruhsat sahibinin Ankaradan bir iş adamı olduğu bilgisi var elimizde. İki aydır köyümüze gelip gittiği öğrenildi. Ruhsat alanı Boğazköy toplam alanına eşit bir büyüklük hemen hemen.

Haritalarda işaretli bölgeden yola Boğazköy – Doğançay yoluna inmek için tarlalardan geçiş yolu aramakta olduğu bilgisi de kulağımıza ulaşan haberlerden.

2A alanı olarak belirlenen doğa parçasına, Madenişleri Genel Müdürlüğü Tarafından “maden arama ruhsatı” verilmiş. Bu alanda çalışma ruhsatı da alındığı taktirde geri dönüşü olmayan bir yola girilecektir.

Taş ocağı açıldığı taktirde; Elimizde kalan son doğa güzelliği ve yaban hayat telafisi imkansız büyük zarar görecek. Köy taş tozu altında kalacak. Astım hastalıkları görülmeye başlanacak ve artarak da hastalık gelişecek. agır taşıtlar trafik sorunu yaratacak. Akasya, Kestane ve Ihlamur ormanlarımız toz tabakasıyla kaplanacak. verimleri düşecek ve kurumalarına neden olacak. Zaman içinde yok olacak.

Hayvan otlatmayı köylü kendi tarlarında yapsada tozdan etkilenmiş otları hayvanlarına yedirmek zorunda kalacaklar.

Bölgemiz Türkiye coğrafyasında flora çeşitliliği bakımından sayılı yerlerden bir bölgedir. Bu nedenlede köyümüz dahil olmak üzere bölgemizde arıcılık faaliyetleri yürütülmektedir. Arı kolonilerinin devamı ve organik ölçülerde bal üretimi açılacak taş ocağı ile yok olacaktır. Gezici arıcılarda binlerce koloniyi bölgemizde konaklatmaktadırlar. Bundan sonra faaliyetlerini sürdüremeyecekler.

Hayvancılık, arıcılık ve tarım ürünleri ile geçimlerini sağlayan halk gittikçe verimsizleşecek bu topraklarda yaşayamaz hale geleceklerdir.

Su kaynaklarımız da etkilenecek, doğal yapı bozulduğu için su kaynakları kuruma tehdidi ile karşı karşıya kalacaktır.

Çalışmalarda kullanılacak makinelerin kimyasal atıklarıda sularımızın kirlenmesine neden olacaktır.

Böyle bir taş ocağının varlığı köyümüzdeki ve civar köylerdeki arazi fiyatlarınıda olumsuz yönde etkileyecek, bu coğrafyada yerleşmek, mülk edinmek isteyenleride uzaklaştıracaktır.

Dinamit atışları yaban hayatın tamamını olumsuz etkileyecek, meydana gelen sarsıntılar etkili olacak ve gürültü kirliliğine yol açacak. Yıllarca kum ocaklarından çeken yöre halkıız şimdide taş ocağından mağdur olacaklar.

Doğamızla gururlanıp her fırsatta gelen köy dışında yaşayan ve köyde yaşayan tüm halkımızın bu duruma karşı birlik olması gerekmektedir. Hiç olmazsa buralar bozulmadan gelin köyünüzün bu doğasını fotoğraflayın, soluyun ve içinize sindirin. Bundan sonra göremeyeceksiniz ve torunlarınıza karşı başınız önünüzde olacaktır.

(fotoğrafların üzerine tıklarsanız daha büyük olarak görüntülenecektir)

 

Dağlarımızda açılacak maden-taş ocağı konusunda girişimlerimiz devam ediyor. BODER olarak Orman Bölge Müdürlüğüne durum hakkında bilgi verdik ve bilgi edinme yasası kapsamında da konuyla ilgili bilgi istemek için gerekli belgelerimizi verdik.

(BODER yönetim kurulu 2.başkanı Ö.Faruk Demireli dilekçemizi Adapazarı Orman Bölge Başmüdür yardımcısı Sn. Musa Çelebi’ye dilekçemizi verirken)

 

1102 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Ocak 2020
P S Ç P C C P
« Ara    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri