Hoşgeldiniz  

Zafer Omay :Hemşin Oynayabiliriz Ama Bizim Diyemeyiz!

Zafer Omay | 08 Eylül 2019 | Gündem

Merhaba Sevgili Kışlaçay Medya Takipçilerimiz Ve Dostlarımız Yöresel Danslarımız  İçin Uzun Süredir Yazmak İstediğim Köşe Yazısını Sizinle Paylaşıyorum..

Gerek Sosyal Medya’dan gerek telefonla arayarak Hemşin videolarımıza gelen eleştiriler üzerine Kışlaçay Medya olarak.Bugün asi mile olan Kültürümüz ve Halk Danslarımızı ele alan köşe yazısına değinmek istedik.

….Dikkatle Okumanızı Umarız….

Kışlaçay Köyü Gençliğinin Oynadığı ”Hemşin Oyunu” Gerçekten Artvin Yöresi Bir Oyun mu!

Hemşin horonu, Rize yöresinde yaşayan “hemşinliler” tarafından oynanan bir oyundur. Daha çok sahil kesmi , Hopa civarında, halka yapısı içerisinde, genellikle tulum eşliğinde oynanır. Oyun 7/8 ritimle (7/8’lik) oynanır. Artvin civarlarında, bir düğünde gençlerden kurulu bir oyun ekibinin, gösterisinde oyunun oynandığı yerin tahtadan; yani ağaçtan yapılan bir zemin üzerine sertçe vurmaları, sıçrayıp düşmeleri sonucunda sahnenin çökmesi, bir benzetme ile oyuna “Atom” denmesine neden olmuştur. Hemşin oyunu, yine kendi komutlarıyla yönlendirilir. Örneğin: Siya, siya-Savuş, savuş-Geldum, geç-Geçte,dura-Geldi Hemşin gibi tabirlerle söylenip belli bir sayı ile oyuncular sınırlanamaz. Oyunun oldukça sert ve akıcı olması, yöre oyunlarının tipik örneğidir. Oyun, yalnız erkekler tarafından oynanır.

Kışlaçay Mahallesi olarak her cemiyette gururla oynadığımız ve eğlendiğimiz hemşin oyunu malesef yöremiz  Gürcistan halk danslarımız ile bağdaşmıyor.

Peki Yöresel Gürcistan Halk Danslarımız Neler!

Kışlaçay Köyü Gençliği 2008 ‘de Fahir Kutlu’dan Yöresel Oyunlarımız İçin Eğitim Aldı.

2008 yılında gençlerin aldığı kararla kışlaçay mahallesi cemiyetlerinde yöresel oyunların oynanması yönünde karar aldılar ve fahir kutlu tarafından ilk başlarda katılım oranının yüksek olduğu eğitim programı yaptılar fakat zamanın erozyonu ve asimilasyon ile yöremize kültürümüze.Bize ait olan, Kendimize ait olan, Emanetimiz olan, yaşamamız ve yaşatmamız gereken; Kültürümüzün, Folklorumuzun, Müziğimizin, Müzik Enstrümanlarımızın, Sanatçılarımızın yerine tercih ettiğimiz bizimle zerre kadar alakası olmayan Karadeniz Müziğinin ve ‘bozuk şiveli’ Sanatçılarının(!) saçma sapan şarkıları ile kültürümüzdeki ASİMİLASYONU VE YOZLAŞMAYI hızlandırarak bize ait, kendimize ait herşeyi kendi elimizle yok etmeye devam ediyoruz!!!

KIŞLAÇAY SEVDASI DERNEĞİ KÜLTÜRÜ YAŞATMAK ADINA KURULDU!

Dernek  topluluğun hak ve menfaatlerini korumak, örf ve geleneklerini yaşatmak ve sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştu.Ancak günümüzde derneğe üye sayısı istenilen rakama ulaşmadı ve ilgisiz kaldı.

KIŞLAÇAY MAHALLESİ AÇMALARINDA SATIŞLAR BAŞLADI!

Kışlaçay Mahallesin’deki Açmaların Değerlendiği Ve  Birer Birer Satışa Çıktığı Ve Satılmaya Başlandığı Kulağımıza Gelmeye Başladı.

GÜNÜMÜZDE BU DURUM AŞILIYOR????

Dedelerimizin Zamanın da Aldığı Kurallardan Olan Arsa Satışı Ve Toprak Satışları Köy Statüsünün Mahalle Olması Ve Tapuların Teker Teker Çıkması İle Birlikte Kışlaçay ya Yabancılara Satış Yapılmaya Başlandığı Görülüyor.

Kışlaçay Köyüne Kadastro Girmiş Bazı Bölgeler Ormana Kalmış Ve Köy Halkının Mahkeme Yoluyla Orman Olan Arazilerine Sahip Çıkmaya Çalışılmış Ve 18 den daha Fazla Vatandaşımız Mahkemeyi Takip Etmektedir.

PEKİ YÖREMİZE KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKMAK  DÜZELTMEK ELİMİZ DEMİ! 

Kışlaçay Köyü Gençliği  Ve Sakarya Kartvel Gürcü Laz Kültür Derneğinin Bunun İçin İletişim İçinde Olması Şart  Dil Kursu – Dans Kursları ve etkinleriyle gelenek, örf ve adetlerin kaybolmaması ve atalarımızdan bize kalan bu güzel mirası yaşatmak adına elimizden gelen her şey yapıyoruz dediler…Ücretsiz olarak verilen dans ve dil kursu yanı sıra etkinlik ve şenliklerle Sakarya’da çok konuşulan dernek olduğu gözlemleniyor.

Mustafa Kolat : Artık Kartvel Gürcü Laz Kültür Derneği  var ve bu danslar ücretsiz olarak derneğimizde öğretiliyor.Bundan beş sene sonrasını değiştirmek bizim elimizde…

Hemşin oynayabiliriz ama bizim diyemeyiz..dedi

Kışlaçay Köyü  Olarak Yöremize-Kültürümüze Sahip Çıkma Vakti Gelmiştir!

Kışlaçay Köyü Gençliği Başkanlığına : Sayın İsmail Yıldız Gelecek nesillere bir şeyler bırakma adına ”kimligini unutan toplumlar yok olmaya mahkumdur‘ sözünü dikkate alarak artık taşın altına elimizi koymaya gönüllü olmamız şart olmuştur.Önce geleneğimizi -kültürümüzü ve dilimizi öğrenmeye özümüze dönmeye tüm gençlik olarak bu oluşuma katkı sunacağınıza temenni eder köşe  yazımı burada noktalıyorum….

”Asimilasyon, bir toplum başka bir toplumun içinde dil ve kültür bakımından yok olmasıdır”

 – – – ASİMİLASYONA HAYIR – – – 

273 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kasım 2019
P S Ç P C C P
« Eki    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri