reklam reklam reklam
reklam reklam reklam
DOLAR 19,1831 % 0.07
EURO 20,9308 % -0.3
GRAM ALTIN 1.222,21 % 0,12
ÇEYREK A. 1.998,31 % 0,12
BITCOIN 27.969,43 -2.479
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 13°
reklam
Google News

93 Harbi Batum Muhacirleri” Kitabında Kışlaçay Köyü

Son Güncelleme :

30 Mayıs 2021 - 23:08

/ 280 views kez okundu.
93 Harbi Batum Muhacirleri” Kitabında Kışlaçay Köyü
reklam

“ 93 Harbi Batum Muhacirleri Kitabı” Çıktı. Tarihçi/Yazar Murat Kasap tarafından hazırlanan kitap Gürcistan Dostluk Derneği tarafından yayınlandı. Bu kitap büyük bir kahramanlık göstererek savundukları vatanlarının, Rusya’ya bırakılması üzerine, Batum ve havalisi olarak adlandırılan; Batum, Acara, Çürüksu, Artvin, Livane, Şavşat, İmerhev, Maçahel, Ardanuç, Murgul, Borçka ve Maradit’ten göç yollarına dökülen on binlerce muhacir ailenin, Anadolu’nun muhtelif yerlerinde iskânlarının tarihsel sürecini anlatmaktadır.

Kitap’ta Batum ve havalisi tarihi, bölgede bulunan köyler ve arşiv belgelerinde tespit edilen sülale adları ile Batum ahalisinin Çarlık Rusya ordusuna karşı göstermiş olduğu destansı silahlı mücadele gibi konulara yer verildi. Kitap’ta Savaş sonrasında Anadolu’nun birçok yerinde kurulan muhacir köylerinin adları, hane ve nüfus bilgileri, yerleşen muhacirlerin isimleri yer almaktadır. Ayrıca ilk muhacirlere ait dilekçeler, mezar taşları, fotoğraflar, okul, cami ve çeşme gibi yapılan eserlere ait görsellere de yer verildi. Arşiv belgelerine göre hazırlanan kitapta az da olsa sözlü tarihten de alıntılar yapıldı. Kitabın tam adı “Osmanlı Arşiv Kayıtlarında 93 Harbi Batum Muhacirleri” olup ansiklopedik boy ve 832 sayfadır. Eser Gürcistan Dostluk Derneği’nden temin edilebilmektedir.

GEYVE KIŞLAÇAY KÖYÜ HAKKINDA BİLGİLER..

Batum ve havalisinden gö eden muhacirlerinin Adapazarı’nın Geyve kasabasında iskanlarına 1880 yılında başlandı.

Geyve’de iskan edilen 54 hane 330 nüfus Batum muhacirleri için 3 Temmuz 1881 yılında yemeklik zahire verilmesi kararı alındı.

Muhacirlerin zaman zaman ormanlık alanlara ilgili sorunlar yaşadıkları görülmektedir.Balaban Çiftlik-i Hümayunu dahilinde iskan edilmiş olan muhacirlerden İlimbey köyünde mukim yedi sekiz kadar Gürcü’nün ormanları izinsiz açıp tarla yaptıkları,kendilerinin defaten uyarıldıkları halde bundan vazgeçmediklerinden ne yapılması gerektiğine dair Balaban Çiftliği Memuru Ali Rıza tarafından 21 Mayıs 1889 tarihinde İstanbul Emlak-ı Hümayun Şubesinden bilgi istendi.

Balaban Çiftliği sınırlarında 64 hane Gürcü muhaciri İlimvey köyünde iskan edildi.24 Hane Gürcü ve Laz muhaciri ise İrşadiye köyünde iskan oldu.

Mutioğlu Hasan Karaçam köyünde iskan edilen muhacirler arasındadır.

Batum muhacirlerinin iskan edildiği Geyve’nin Kışlaçay ve Sultaniye köyünün tapuları 1889 senesinde Haziran ayında verildi.Nuruosmaniye ,İl,mbey ve Şerefiye köylerinin tapuları 13 Mayıs 1892 tarihinde henüz verilmemiş idi.Geyve kasabasında Batum muhacirlerinin iskanıyla oluşturulan beş yeni köyün isimleri , hane sayısı kadın ,erkek ve toplam nüfusları 1892 senesinde şu şekildedir.

MURAT KASAP KİMDİR?

Tarihçi/Yazar.. 1976 yılında Ordu’nun Gölköy İlçesinde doğdu. Baba adı Ali Osman, anne adı Nuriye’dir. Doğduğu yer olan Paşapınar Mahallesi 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi’nden sonra Batum’dan göç eden muhacirlerin iskânıyla kurulmuş bir mahalledir. İlkokulu Paşapınar Mahallesi’nde okudu. Orta ve lise eğitimini Gölköy İmam Hatip Lisesi’nde gördü. Lisans eğitimini 1997-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Ortaöğretim Alan Öğretmenli Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Özel bir kurumda tarih öğretmenliği yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Halen Gürcistan Dostluk Derneği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Osmanlı Gürcüleri adlı biyografi kitabı Türkçe (2010) ve Gürcüce (2012) iki dilde yayınlandı. Göçen Hayatların İzleri ( 2010) ve Osmanlı Gürcüleri Belgeseli’nin (2014) metin yazarlığını ve danışmanlığını yürüttü. Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler (2012) ve Gürcistan’da İslamiyet’in Dünü Bugünü ve Yarını (2017) adlı kitapların editörlüğünü yaptı. Osmanlı Arşiv Kayıtlarında 93 Harbi Batum Muhacirleri Kitabı 2018 yılında yayınlandı. Batum, muhacirlik ve Gürcü biyografileri üzerine yerel ve ulusal dergilerde makaleleri yayınlandı.

Son Haber | 93 Harbi Batum Muhacirleri

reklam

YORUM ALANI

Ayşe Yıldırım 31.05.2021 / 00:44 Cevapla

Başarıları daim olsun yazarımızın ben en kısa zamanda kitabını alıp okumak isterim

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.