Hoşgeldiniz  

Akaryakıt açıkta Satışına Sınırlama!!Artık Bidonlar?

Zafer Omay | 10 Kasım 2017 | Son Dakika

İl Emniyet Müdürlüğünün 06/11/2017 tarih ve 13146120-24391-2017/01 sayılı yazıları ekinde gönderilen Valilik Makamının 30/10/2017 tarih ve 2017/01 sayılı “Akaryakıt istasyonlarından plakasız motosiklet, otomobil ve benzeri araçlara yakıt verilmemesi ile bidon, şişe ve benzeri kaplarla ya da açıktan yakıt alımına sınırlama getirilmesine Dair Karar”ı aşağıya çıkarılmıştır

Karar Tarihi : 30/10/2017

Karar Sayısı: 2017/01

AMAÇ

Madde I — Sakarya İl sınırları içerisinde çalıntı ve özellikle plakasız motosikletlerin yoğun olarak bulunduğu, bu tarz plakasız motosiklet türü araçların terör eylemleri ve diğer suçlarda da kullanılabileceği, bu tür araçların akaryakıt istasyonlarından direk veya bidon, şişe vb. kaplarla yakıt alabileceği değerlendirildiğinden, ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarından plakasız motosiklet, otomobil vb. araçlara akaryakıt verilmemesi ve açıkta akaryakıt satışına sınırlama getirilmesini amaçlamaktadır.

KAPSAM

Madde 2- Bu karara; Sakarya İl sınırı içerisinde faaliyet gösteren akaryakıt istasyonlarında plakasız motosiklet, otomobil vb. araçlar ile bidon, şişe ve benzeri kaplarla ya da açıktan yakıt alım ve satışının düzenlenmesi hususlarını kapsamaktadır.

 

HUKUKİ DAYANAK

Madde 3- Bu Karar;

-5442 Sayılı İl idaresi Kanunu (9/ç ve 1l/c Maddesi)

-5326 Sayılı Kabahatler Kanunu (32 Maddesi)

-5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu (7, 19 ve 20 Maddeleri) Hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

İLDE HUZUR VE GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI

Madde 4- 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun;

9 Maddenin (ç) bendinde “Kanun, Tüzük, Yönetmelik ve Hükümet Kararlarının verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için Valiler genel emirleri çıkarabilir ve bunları ilan ederler”,

  1. Maddesinin (a) bendinde “Vali, İl sınırları içinde bulunana genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatın amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenliğini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla Devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder. Bu teşkilat amir ve memurları Vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür.”

( c) bendinde “İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, komu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisinin valinin özel ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Vali gerekli karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66. Maddesi madde hükmü uygulanır.” Hükümleri yer almıştır.

EMRE AYKIRI DAVRANIŞ

Madde 5-5326 sayılı kabahatler kanununun “Emre aykırı davranış” başlıklı 32. Maddesi;

(1) Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeni ile kamu güvenliği, kamu düzeni veya sağlığın korunması amacıyla hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye kabahatler kanununa göre idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir.

(2) Bu madde ancak ilgili kanununda açıkça hüküm bulunan hallerde uygulanabilir. Hükmü amirdir.

GENEL ESESLAR

Madde 6-

  1. Sakarya il sınırları içerisinde akaryakıt istasyonlarından plakasız motosiklet, otomobil vb. araçlara yakıt satışı yasaklanmıştır. Bu tür araçlar ivedi olarak kolluk kuvvetlerine bildirilecektir.
  2. İlgili diğer mevzuat hükümleri saklı kalmak şartı ile açıktan zorunlu hallerde bidon, şişe vb. kaplarla benzin mazot, gaz vb. yakıt satışı yapılmadan önce ilgili kolluk birimine bildirilecek ve yakıt almak isteyen kişinin kimlik fotokopisi alınacak, fotokopinin arka yüzüne kendi el yazısı ile adres ve telefon bilgileri alınacak, yakıtı alış sebebi de belirtilecek, ayrı ve sadece firma yetkilisinin erişebileceği gizliliğe ilişkin tedbirler alınmış olarak muhafaza edilecek ve bağlı bulunduğu Polis Merkezi Amirliğine/Jandarma Karakol Komutanlığına 24 saat içerisinde ulaştıracak ve kolluk tarafından da belgeler dosyasında muhafaza edilecektir.
  1. 5015 sayılı petrol piyasası kanunun 7. Maddesinde “dağıtıcı lisansı sahiplerinin teknolojik yöntemlerini içeren denetim sistemini kurmak ve uygulamakla yükümlü oldukları, sistemi kurmadığı ya da kurumca belirlenen usul ve esaslara uygun denetimi sağlamadığı tespit edilen dağıtıcılara aynı kanunun 19. Maddesinde ön görülen idari para cezaları uygulanacağı” hükmü getirilmiştir. Enerji piyasası bildirim yönetmeliğinin 7. Maddesinde “talimatta belirlenen süreler içerisinde yapılmamış bildirimler ile hatalı bildirimler hakkında petrol piyasası kanununun 19 ve 20. Maddeleri hükümleri uygulanacağı” belirtildiğinden akaryakıt alan araçlara ait bilgiler akaryakıt istasyonları tarafından zamanında ve doğru olarak otomasyon sistemine kayıt edilecektir. Otomasyon sisteminde yer alması gereken bir bilginin yer almaması bilgilerin sisteme uygun şekilde ve zamanında girilmemesi veya bildirimde yer alan bilgilerin gerçeği yansıtmaması halinde ilgili akaryakıt istasyonu sorumluları hakkında yapılan tespit kolluk kuvvetlerince gerekli yasal müeyyide uygulanmak üzere enerji piyasası düzenleme kuruluna bildirilecektir.

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 7- 5442 sayılı il idaresi kanunun 9 ve 11. Maddesi gereğince alınan bu kararın 1, 2 ve 3. Maddesine uymayan akaryakıt istasyonları sorumluları hakkında, fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 Sayılı Kabahatler kanununun 32. Maddesi ve diğer hükümleri gereği, 4. Madde hükümlerine uymayanlar akaryakıt istasyonları sorumluları hakkında, 5015 sayılı Petrol Piyasa Kanununun 19 ve 20. Maddeleri hükümleri uygulanır. Ayrıca fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılır.

YÜRÜRLÜK

Madde 8- Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

İLAN

Madde 9-Bu karar Sakarya İl sınırları içinde her türlü ilan vasıtası ile ilan olunur.

YÜRÜTME

Madde 10- Bu kararı Sakarya Valiliği yürütür.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SAKARYA VALİLİLĞİ

 

616 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Aralık 2019
P S Ç P C C P
« Kas    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri