Site Rengi

DOLAR 6,6190
EURO 7,3073
ALTIN 336,62
BIST 89.644
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 11°C
Hafif Sağanak

Fındık Ayar Tutmuyor Çiftçi Perişan Oldu!!!!

Fındık Ayar Tutmuyor Çiftçi Perişan Oldu!!!!
25.11.2015
251
A+
A-

Fındık ayar tutmuyor
Bu yıl sezona kilogramı 12 liradan başlayan fındıkta fiyatlar 8 Kasım itibariyle 15 liraya kadar çıktı. Çiftçi de piyasada fiyatların yükseleceğini umarken sanayi piyasaya fındık verince fiyat 1,5 liraya geriledi.

Geçen yıl düşük gelen re­kol­te ile be­ra­ber fi­ya­tı 22 li­ra­ya kadar çıkan fın­dık­ta, bu yıl fi­yat­lar ol­duk­ça dal­ga­lı.

 

Se­zo­na 12 li­ra­dan baş­la­yan fın­dı­ğın ki­log­ram fi­ya­tı 15 li­ra­ya kadar çıktı. Çift­çi 20 lira ola­ca­ğı umu­duy­la elin­de­ki fın­dı­ğı sat­ma­dı, bek­le­di. Ancak elin­de fın­dık olan sa­na­yi­ci­ler dev­re­ye girdi. Sa­na­yi­ci pi­ya­sa­ya fın­dık sü­rün­ce fiyat tek­rar baş­la­dı­ğı nok­ta­ya yani 12,5 lira se­vi­ye­le­ri­ne indi.

 

Üre­ti­ci ise sa­na­yi­ci­nin ham­le­si­ne kar­şı­lık fın­dı­ğı­nı elin­de tuttu. Dün iti­ba­riy­le fın­dı­ğın ki­log­ram fi­ya­tı 13 li­ra­yı gördü. Üre­ti­ci bir­lik­le­ri de çift­çi­ye Pi­ya­sa baskı al­tı­na alın­mak is­te­ni­yor. Eli­niz­de­ki fın­dı­ğı tutun uya­rı­sı yaptı.

 

Üre­ti­ci­nin bekliyor 

Üre­ti­ci­nin bu yıl ken­di­si­ne 15 TLlik fiyat ba­ra­jı be­lir­le­di­ği­ni söy­le­yen Ulu­sal Fın­dık Kon­se­yi Baş­ka­nı Se­ba­hat­tin Ars­lan­türk, şunları söyledi

 

  Üre­ti­ci atık ken­di­ni güçlü his­se­di­yor. Ör­ne­ğin 15 lira ol­ma­dan sat­mam di­ye­bi­li­yor. He­def­le­ri ise 20 TL. üre­ti­ci­nin bu kadar bek­le­ye­bi­le­ce­ği­ni kimse bek­le­mi­yor­du. Üre­ti­ci­nin güç­len­me­si sek­tör açı­sın­dan da çok önem­li dedi. Fın­dık fi­yat­la­rı­nın üre­ti­ci­nin pi­ya­sa­ya al ver­me­me­si ne­de­niy­le yük­sel­di­ği­ne dik­kat çeken Ars­lan­türk, Üre­ti­ci dı­şın­da bir de sa­na­yi­ci­nin elin­de fın­dık vardı. Onlar pi­ya­sa­ya ürün ver­me­ye baş­la­yın­ca fi­yat­lar bir mik­tar aşa­ğı­ya indi. Pi­ya­sa şart­la­rı çok güzel ça­lı­şı­yor. Buna her­kes saygı duy­ma­lı. Üre­ti­ci, ?Sa­na­yi­ci ne ya­par­sa yap­sın, ben ürü­nü­mü sat­mı­yo­rum? dedi. Fi­yat­lar­da bu gün (dün) 13 li­ra­yı gördü dedi.

 

İste­di­ği­miz buydu

Geçen yıl fın­dık üre­ti­mi­nin 420 bin ton ol­du­ğu­nu ve bu yıl 700 bin ton bek­le­dik­le­ri­ni be­lir­ten İstan­bul Fın­dık ve Ma­mul­le­ri İhra­cat­çı­la­rı Bir­li­ği Baş­ka­nı Ali Hay­dar Gören, fi­yat­la­rın yük­sel­me­si­nin çift­çi açı­sın­dan se­vin­di­ri­ci ol­du­ğu­nun al­tı­nı çizdi.

 

Gören ‘Yıl­lar­ca fın­dı­ğa dev­let mü­da­ha­le et­me­sin, ser­best pi­ya­sa­da fi­yat­lar be­lir­len­sin dedik. Olu­şan fi­yat­lar da se­best pi­ya­sa eko­no­mi­si­nin so­nu­cu. Ser­best pi­ya­sa eko­omi­si­nin gü­zel­li­ği de bu­ra­da’ diye ko­nuş­tu.

 

Fi­ya­tın 12,5 li­ra­dan 15 li­ra­ya gel­me­si­nin sonra yine aynı se­vi­ye­ye in­me­si­nin nor­mal ol­du­ğu­nu söy­le­yen Gören, ‘Eğer es­ki­den ol­du­ğu gibi dev­let mü­da­ha­le fi­yat­la­rı açık­la­say­dı fi­yat­lar bu kadar yük­sel­mez­di’ diye ko­nuş­tu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bahis siteleri