Hoşgeldiniz  

Günde 600 Ton Tehlikeli Atık Geyve’de İşlenecek!

Zafer Omay | 20 Temmuz 2018 | Sürmanşet

Geyve D-650 karayolu kenarında bulunan ve günde 600 ton tehlikeli atık işleyecek olan geri dönüşüm tesisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gerekli izinleri aldı.

TESİSE GETİRİLECEK

Geyve’de yaklaşık 3 yıldır faaliyet gösteren plastik ve kauçuk ürünleri üreten fabrika, bünyesinde tehlikeli geri atıkların işleneceği tesis kurmak için gerekli izinleri aldı. Kurulacak tehlikeli Atıkların Geri Kazanım Tesisi, İzolasyon Maddeleri ve İzolasyon Katkı Maddeleri Üretim Tesisinde günde 600 ton tehlikeli atığın işlenecek. İşlenecek olan tehlikeli atıklar karayolu ile Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Geyve’deki tesise getirilecek.

ÖMRÜ 50 YIL

Tesiste işlenecek tehlikeli atıklar arasında petrol ayrıştırmasından kalan atık maddeler, doğal gaz saflaştırma ve kömürün pirolitik işlenmesinden kaynaklanan atıklar, asit çamurları, asit ziftleri, sentetik işleme yaşları, atık hidrolik yağlar petrol döküntüleri, Atık Motor, Şanzıman ve Yağlama Yağları gibi maddeler yer alıyor. Tesiste tehlikeli atıkların işlenmesinin ardından elde edilen mamüller İzolasyon Katkı Maddeleri Üretim Tesisinde hammadde olarak kullanılacak. Kurulacak tesisin ömrü ise hazırlanan rapora göre 50 yıl olacak.

FİRMA UYARILDI

Sakarya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ise açılacak atık dönüşüm tesisinde ortaya çıkacak koku problemi konusunda çekincelerini iletti. Müdürlük, ortaya çıkacak koku sorununu gidermek için gerekli önlemlerin alınmadığını ifade ederek firmayı uyardı.

ORTAYA KONULMALI

Müdürlük İnceleme Değerlendirme Komisyonuna yazdığı görüş yazısında, “Proje kapsamında tesise ilave olarak alınacak atıklar herhangi bir geri kazanım işletmesinde işleme tabi tutulmadan “ham” atık olarak kabulü yapılacağından daha yüksek koku konsantrasyonlarına sahip olması muhtemeldir. Şayet yukarıda da belirtildiği üzere proses için ilave koku tedbirleri alınmayacak ise, tesiste işlem görecek ilave hammadde ve atık türleri artarken neden ekstra koku yükü olmayacağı ve mevcut koku tedbirlerinin yeterli olacağı hususları raporda açıkça ortaya konmalıdır” uyarısını yaptı.

PROJEYE EKLENMELİ

7 Haziran 2018’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hazırlanan ÇED Raporunu kabul etti. Raporun nihai halinin bakanlık tarafından kabul edilmesinden sonra ise, İl Sağlık Müdürlüğü 12 Haziran 2018’de yazdığı değerlendirme raporunda, “Tesisin toplum sağlığına etkileri göz önüne alınarak uygun görülen sağlık koruma bandı mesafesi bırakılması” maddesinin projeye eklenmesini istedi. İlgili kurumların temsilcileri ile 13 Haziran’da yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu ise tehlikeli atık dönüşüm tesisinin ÇED Raporunu kabul etti. Rapor 17 Temmuz tarihinde 10 gün süre ile görüşe açıldı. Bu süre içerisinde kurum ve vatandaşlardan bir itiraz gelmemesi durumunda proje resmen start alacak.

Kaynak : http://www.sakaryacark.com/72598-600-ton-tehlikeli-atik-islenecek-haberi.html

296 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Kasım 2019
P S Ç P C C P
« Eki    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri