Hoşgeldiniz  

Kışlaçay Köyü Mahalle Statüsüne Geçti Toprak Satışları Başladı!

Zafer Omay | 29 Temmuz 2019 | Sürmanşet

Artvin den Göç Eden Dedelerimiz 1887 de  Kışlaçay Köyünü Kurdular.. 

Köyümüz Artvin İlinden göç edenler  evliliklerin getirdiği birliktelikler neticesinde mozaik bir sosyal yapı oluşturmaktadır. Zaman içinde  bu birliktelik akrabalığa kadar giden yakınlaşmaları getirmiştir. Tüm köy halkı akraba olsun olmasın kardeşlik duyguları içinde yaşamaktadır.

Zamanın acımasız erozyonu karşısında eski örflerin fazlaca uygulanmadığı köyümüz mozaiğini oluşturan ana yapı taşlarını edindiğimiz bilgilere güre şöyle sıralayabiliriz.

Köy Halkı Artvin İli Borçka İlçesi Xhebe Nihayesinde Zedoban Katabhiya,Sabahuni ve Gahovani Mahallelerinden 1887 Tarihinde 93 Harbi Bilinen Osmanlı Rus Savaşı Yılları Arasında Yaşanan Kafkasya Göç Dalgalarının Etkisiyle Marmara Bölgesine Gelerek Bıraktıkları Coğrafi Özelliklere En Yakın Bire Bir Benzeri Olan Kışlaçay Köyüne Yerleşmişlerdir.. Gelen İlk Aileler İlk İş Olarak Köye Su İndirip Evlerinin Kullanımına Yakın Evlere Çeşmeler İndirmişlerdir… Yakın Tarih e Kadar Köyümüzün Bir Çok Evinde Nalia,Sazuguali,Gobi,Hertavali gibi Yaşam Musullarıyla Yaşamlarını Devam Ettirmişlerdir… Şuan Yaklaşık 150 haneden oluşan köyümüz emeklilerin çoğunlukta yaşadığı bir köy olarak bilinmektedir…

Dedelerimiz 1887  lerde Artvin yöresinden gelen Halkın intikali ve yabancıların köyde yer alamayacağını arsa satışının yapılamayacağı kararını aldılar..

GÜNÜMÜZDE BU DURUM AŞILIYOR????

Dedelerimizin Zamanın da Aldığı Kurallardan Olan Arsa Satışı Ve Toprak Satışları Köy Statüsünün Mahalle Olması Ve Tapuların Teker Teker Çıkması İle Birlikte Kışlaçay ya Yabancılara Satış Yapılmaya Başlandığı Görülüyor.

Kışlaçay Köyüne Kadastro Girmiş Bazı Bölgeler Ormana Kalmış Ve Köy Halkının Mahkeme Yoluyla Orman Olan Arazilerine Sahip Çıkmaya Çalışılmış Ve 18 den daha Fazla Vatandaşımız Mahkemeyi Takip Etmektedir.

TAPU VARSA ARAZİ SATIŞI DA VAR MIDIR??

Kışlaçay Köyü Halkından Bazı Vatandaşlar Açma’daki Arazilerini Satıldığını Bildirmiştir.Tapuların Çıkması Kışlaçay da Toprak Satışlarının Başladığını Ve Dedelerimizin Köyümüze Yabancı Almayacağız Sözünün Aşıldığı Gözlemleniyor.

KIŞLAÇAY SEVDASI DERNEĞİ YETERSİZ Mİ KALDI!

1- Kışlaçay köyünün 150 yıllık geleneklerin yaşatılması için çalışmalar yapmak.
2- Kışlaçay mahallesinin Coğrafi sınırları içerisinde yapılaşma ve mülk edinme ilkelerini örf ve geleneklere uygun bir şekilde idame ettirilmesini sağlamak, bu konuda gerekli girişimleri yapmak.

Kışlaçay Sevdas Derneği Kültürün Yaşatılması İçin Kuruldu Ve Kışlaçay Mahallesinin Giriş – Çıkış Yerlerine Kültürün Yaşatılması İçin Tabelalar Konuldu Ancak Bu Çözüm Olmadı Gibi Gözüküyor.. 

Kışlaçay Sevdası Derneğin’den Şu anlık Sessizliğini Korurken Mahalleli İle Büyük Genel Toplantı Yapılması İçin Tarih Belirleyecekleri Gündemde.

KIŞLAÇAY MAHALLESİ AÇMALARINDA SATIŞLAR BAŞLADI!

Kışlaçay Mahallesin’deki Açmaların Değerlendiği Ve  Birer Birer Satışa Çıktığı Ve Satılmaya Başlandığı Kulağımıza Gelmeye Başladı.

Kışlaçay Köyü Mahalle Statüsüne Geçti Toprak Satışlarını Önü Açıldı.

259 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Aralık 2019
P S Ç P C C P
« Kas    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri