Hoşgeldiniz  

Yazar Murat Kasap’tan 93 Harbi Batum Muhacirleri” Kitabı Çıktı…

Zafer Omay | 02 Temmuz 2018 | Genel

TARİHÇİ/ YAZAR MURAT KASAP’TAN BİR ESER DAHA
“93 HARBİ BATUM MUHACİRLERİ” KİTABI ÇIKTI…

“ 93 Harbi Batum Muhacirleri Kitabı” Çıktı. Tarihçi/Yazar Murat Kasap tarafından hazırlanan kitap Gürcistan Dostluk Derneği tarafından yayınlandı. Bu kitap büyük bir kahramanlık göstererek savundukları vatanlarının, Rusya’ya bırakılması üzerine, Batum ve havalisi olarak adlandırılan; Batum, Acara, Çürüksu, Artvin, Livane, Şavşat, İmerhev, Maçahel, Ardanuç, Murgul, Borçka ve Maradit’ten göç yollarına dökülen on binlerce muhacir ailenin, Anadolu’nun muhtelif yerlerinde iskânlarının tarihsel sürecini anlatmaktadır.

Kitap’ta Batum ve havalisi tarihi, bölgede bulunan köyler ve arşiv belgelerinde tespit edilen sülale adları ile Batum ahalisinin Çarlık Rusya ordusuna karşı göstermiş olduğu destansı silahlı mücadele gibi konulara yer verildi. Kitap’ta Savaş sonrasında Anadolu’nun birçok yerinde kurulan muhacir köylerinin adları, hane ve nüfus bilgileri, yerleşen muhacirlerin isimleri yer almaktadır. Ayrıca ilk muhacirlere ait dilekçeler, mezar taşları, fotoğraflar, okul, cami ve çeşme gibi yapılan eserlere ait görsellere de yer verildi. Arşiv belgelerine göre hazırlanan kitapta az da olsa sözlü tarihten de alıntılar yapıldı. Kitabın tam adı “Osmanlı Arşiv Kayıtlarında 93 Harbi Batum Muhacirleri” olup ansiklopedik boy ve 832 sayfadır. Eser Gürcistan Dostluk Derneği’nden temin edilebilmektedir.

MURAT KASAP KİMDİR?

Tarihçi/Yazar.. 1976 yılında Ordu’nun Gölköy İlçesinde doğdu. Baba adı Ali Osman, anne adı Nuriye’dir. Doğduğu yer olan Paşapınar Mahallesi 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi’nden sonra Batum’dan göç eden muhacirlerin iskânıyla kurulmuş bir mahalledir. İlkokulu Paşapınar Mahallesi’nde okudu. Orta ve lise eğitimini Gölköy İmam Hatip Lisesi’nde gördü. Lisans eğitimini 1997-2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Ortaöğretim Alan Öğretmenli Yüksek Lisans Programından mezun oldu. Özel bir kurumda tarih öğretmenliği yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Halen Gürcistan Dostluk Derneği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Osmanlı Gürcüleri adlı biyografi kitabı Türkçe (2010) ve Gürcüce (2012) iki dilde yayınlandı. Göçen Hayatların İzleri ( 2010) ve Osmanlı Gürcüleri Belgeseli’nin (2014) metin yazarlığını ve danışmanlığını yürüttü. Osmanlı Arşiv Kayıtlarında Gürcistan ve Gürcüler (2012) ve Gürcistan’da İslamiyet’in Dünü Bugünü ve Yarını (2017) adlı kitapların editörlüğünü yaptı. Osmanlı Arşiv Kayıtlarında 93 Harbi Batum Muhacirleri Kitabı 2018 yılında yayınlandı. Batum, muhacirlik ve Gürcü biyografileri üzerine yerel ve ulusal dergilerde makaleleri yayınlandı.1614 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Yazar Murat Kasap’tan 93 Harbi Batum Muhacirleri” Kitabı Çıktı… için 1 yorum

  1. Lela BERİDZE dedi ki:

    Teşekkür ederim verdiğiniz doğru bilgiler için …
    Gürci tarihini türk dostlara anlatamamıştım.

Şubat 2020
P S Ç P C C P
« Oca    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

Son Yorumlar

Son Yazılar

KÖŞE YAZARLARI
HAVA DURUMU


sonuclist

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN
Su Sorunu
16 Vote
Internet Sorun
9 Vote
Yol Sorunu
5 Vote

Arşivler

©YASAL UYARI : Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. StatCounter - Free Web Tracker and Counter
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
bahis siteleri